مصاحبه مقدماتی

بازدیدها: 1

مدیریت منابع انسانی 13

مصاحبه مقدماتی

دکتر رامبد باران دوست

استاد دانشگاه

 

 

مصاحبه مقدماتی یکی از مراحل فرایند جذب کارکنان می باشد که برای جذب سرمایه انسانی از بیرون سازمان باید مورد استفاده قرار گیرد. اصولا هدف اولیه و اصلی از مصاحبه استخدامی ( که انواع گوناگونی دارد ) شناخت رو در رو و چهره به چهره داوطلبان استخدام می باشد که باید با دقت و حساسیت انجام و تحلیل گردد.

در پایان جلسات مصاحبه ، مدیران سازمان باید به این باور، اعتقاد و اعتماد برسند که هیچ نکته کشف نشده و پنهانی که می توانستند از قبل در داوطلب استخدام ، شناسایی نمایند، باقی نمانده و اکنون ( بعد از جلسه مصاحبه ) با اطلاعات نسبتا کامل از داوطلب می توانند تصمیم بگیرند. جالب اینکه با توسعه فضای مجازی و بهره گیری از امکانات اینترنت هم سازمان ها تلاش دارند تا مصاحبه های خود را همچنان به صورت زنده و حضوری انجام دهند و از روی آوردن به امکانات فن آورانه برای انجام مصاحبه خودداری کنند و داوطلبان را ناگزیر، وادار می کنند تا بطور فیزیکال در دفتر مرکزی ( یا جایی که شرکت برای انجام مصاحبه تعریف می کند ) حضور یابد و مصاحبه به صورت رو در رو انجام پذیرد.

مصاحبه مقدماتی چیست؟ مصاحبه مقدماتی اولین حضور داوطلب در سازمان و مشاهده او از شرکت می باشد. در عین حال اولین ملاقات مدیران و تصمیم گیران شرکت با او نیز محسوب می گردد. هدف از مصاحبه اولیه ، برآوردی عمومی از وضعیت ظاهری داوطلب با خصوصیات مورد انتظار ظاهری شرکت از کارکنان خود می باشد.

بنابراین در این مصاحبه ( که می تواند جنبه غیر رسمی هم داشته باشد و به داوطلب اعلام هم نگردد ) ، فردی خبره و کارکُشته از سازمان باید حضور داشته باشد که مسئولیت برقراری ارتباط ( و البته ارزیابی ) داوطلب را بر عهده بگیرد. معمولا جلسات مصاحبه مقدماتی در پس جلسات ” پرکردن فرم تقاضای شغل ” مستتر می گردد. یعنی همزمان با حضور داوطلب استخدام در شرکت برای پر کردن تقاضانامه کار، از جانب شرکت یک فرد امین و کارکشته قرار می گیرد که ضمن تحویل فرم ، خودکار و زیر دستی لازم به داوطلب برای تکمیل ، به محک زنی عمومی وی نیز می پردازد.

مواردی که در مصاحبه مقدماتی می توانند مورد ارزیابی قرار بگیرند به شرح زیر می باشند : – لباس و پوشش: سبک پوشش افراد برای سازمان ها دارای اهمیت می باشد . بعضی از شرکت ها طی قوانینی نوشته یا نانوشته اصرار دارند که کارکنان ( چه آقایان و چه بانوان ) از سبک پوشش لباس خاصی تبعیت نمایند . بطور مثال بانک ها مایلند ( و البته به صورت عرف نانوشته اصرار دارند ) که پرسنل مرد حتما از کت و شلوار استفاده نمایند . این پوشش چنان برای آنان مهم است که اگر روزی یکی از همکارانِ مرد ، بدون کت و شلوار و با کاپشن در اداره حضور داشته باشد ، حتما به وی تذکر می دهند .

در مورد خانم ها نیز اگرچه رعایت پوشش کامل اسلامی ، قانونی بدون شک است ، استفاده از مانتو یا چادر و پوشیدن کفش پاشنبه بلند یا چکمه های ساق بلند می تواند به عنوان مواردی باشد که مورد توجه سازمان قرار می گیرد.

لباس می تواند متناسب با نوع سازمان تغییر کند . بطور مثال در سازمانهایی که دیدگاه های عقیدتی و مذهبی در آنان پر رنگ است، با گونه هایی خاص از رنگ پیراهن ، نحوه قرار گیری پیراهن در شلوار/روی شلوار برای آقایان و … اهمیت پیدا می کند .

  • زیورآلات و آرایش چهره : بهره گیری از انگشتر ، گردنبند، دستبند، گوشواره ، لاک ناخن ، فرم اصلاح صورت و ریش و سبیل، فرم اصلاح و آرایش موی سر از جمله مواردی است که سازمان در نگاه اول می تواند به آن حساس گردد.
  • عطر و اودکلن: بهره گیری یا عدم بهره گیری از عطر و اودکلن هم از جمله مواردی است که سازمان ( و شخص ارزیاب ) می تواند به آنها توجه نماید .
  • ادبیات و لحن گویش و کلام.
  • شیوه ایستادن و صحبت کردن.

موارد فوق استاندارد مشخصی ندارد اما برای شرکت اهمیت دارد که در انتخاب داوطلبان استخدامی توجه کند تا افرادی که بیشترین شباهت رفتاری ( در متغیر های فوق الذکر ) با فرهنگ مطلوب سازمانی شرکت را دارند انتخاب نماید .

مثال واقعی: سالها قبل برای استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت صنعتی ، به عنوان مشاور حضور پیدا کرده و ضمن طراحی فرایند انتخاب، مسئولیت انجام مصاحبه مقدماتی را نیز بر عهده نگارنده قرار دادند . تاکید این مثال بر روی یکی از داوطلبانی است که بعد از انتشار آگهی در شرکت حضور یافت . به ظاهری وی توجه نمائید : پیراهن تی شرت نازک ( که بیشتر به زیر پیراهنی شباهت داشت ) ، شلوار جین ، پای بدون جوراب ، دمپایی ( که به دمپایی لا انگشتی معرف است ) ، صورتی اصلاح نکرده و کاملا نامرتب . وی در شرایطی با نگارنده مواجه شد که به صورتی یک کَتی به چارچوب درب اتاق تکیه داده ، یک پا را روی پای دیگر انداخته بود و در حال گرداندن دسته کلید ( یا چیزی شبیه آن ) دور انگشتش بود .

بدیهی است که حضور این فرد با مشخصات ظاهری مذکور برای شرکت وجاهتی ندارد .

توصیه می گردد تا در شرکت خود، فرمی محرمانه برای این جلسه تدارک ببینید تا در اختیار ارزیاب قرار داده شود و از طریق آن اطلاعات مد نظر شما را به فرم درخواست شغل ضمیمه نماید.

تذکر مهم : شاید داوطلبان استخدامی، به جبر تنگناهای اقصادی حاضر باشند به شیوه ای که شرکت تعریف می کند لباس بپوشند اما با عادت رفتاری خود وی تطابق نداشته باشند. بنابراین شرکت فرد را وادار نموده است چهره ای دوشخصیتی نمایش دهد، در سازمان به شکلی و در زندگی خصوصی نیز به شکلی دیگر. در دراز مدت آثار این دو شخصیتی بودن می تواند تبعات گرانی برای شرکت داشته باشد .

منبع : روزنامه فرصت امروز

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام