آیا در انتخاب عنوان/موضوع پایان نامه/رساله آزادیم؟

بازدیدها: 4

سوالی که بارها از من پرسیده می شود اینکه آیا دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در انتخاب عنوان یا موضوع پایان نامه و رساله خود آزاد است؟

در نظر داشته باشید که اصولا در انتخاب عنوان و موضوع تحقیق کارشناسی ارشد و دکتری خود باید به نکات زیر توجه نمائید:
1- موضوع تحقیق شما حتما باید در دامنه رشته و گرایشتان باشد. در صورتی که موضوع یا عنوان به رشته یا گرایش نخورد، در شورای پژوهشی گروه که پروپوزال مورد بررسی قرار می گیرد، یقینا مورد تائید قرار نمی گیرد. اصولا یکی از کمک هایی که استاد راهنما باید ارائه دهد ، هدایت و جهت دهی دانشجو به سمت انتخاب موضوعی است که در دامنه رشته و گرایش است.

2- در صورتی که به شدت علاقمند باشید که روی موضوعی خاص کار کنید که با رشته و گرایشتان تطابق ندارد ، می توانید موارد زیر را مورد استفاده قرار دهید . البته به شرطی که گروه آموزشی و شورایی که پروپوزال را تائید می کند ، چنین مواردی را مورد پذیرش قرار دهد :

  • جامعه آماری مورد بررسی خود را در دامنه گرایش انتخاب نمائید. بطور مثال قصد دارید به عنوان دانشجوی رشته مدیریت صنعتی، موضوعی در دامنه رشته مدیریت دولتی انتخاب کنید، در این حالت می توانید ( به شرط پذیرش گروه آموزشی و شورای فوق الذکر ) ، جامعه آماری از صنعت انتخاب نمائید.
  • از تکنیک های خاص رشته و گرایش خودتان استفاده نمائید. بطور مثال قصد دارید به عنوان دانشجوی رشته مدیریت صنعتی، موضوعی در دامنه رشته مدیریت دولتی انتخاب کنید، در این حالت می توانید ( به شرط پذیرش گروه آموزشی و شورای فوق الذکر ) ،  در انجام تحقیق خود از تکنیک ها و مفاهیم خاص مدیریت صنعتی نظیر تولید ناب، کنترل کیفیت، یا روش های کمی در پژوهش عملیاتی استفاده نمائید .

نکته مهم این است که حتما استاد راهنما یا مشاور شما نیز باید در حوزه تخصصی رشته و گرایشتان باشد.

 

One thought on “آیا در انتخاب عنوان/موضوع پایان نامه/رساله آزادیم؟

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام