مقابله با بیماری سرطان سینه با کار گروهی

بازدیدها: 0

مقابله با بیماری سرطان سینه با کار گروهی

ترجمه : تیم ترجمه گروه توسعه کار تیمی

مورین برد، یک پرستار با تجربه،  با داشتن بیست سال تجربه پرستاری جهت همکاری به موسسه خون شناسی و تومورشناسی  MCLeodپیوست که در آنجا جیمز اسمیت حدود 9 سال به طور حرفه ای مشغول فعالیت در حوزه خون شناسی و تومور شناسی بود.
شهر فلورانس در جنوب کارولینا: معالجه و درمان سرطان سینه از نظر دکتر اسمیت  یک رشته ی پزشکی در حال تکامل است که بطور مداوم در حال بهبود است.
سامتر نیتیو 42 ساله می گوید” برای درمان این بیماری ما گزینه ای درمانی بهتری را داریم و این همان نکته حائز اهمیت در مورد رشته تومورشناسی است.
وقتی سامتر از 9 سال پیش جهت همکاری به موسسه و مرکز درمانی تومورشناسی و خون شناسی MCLeod پیوست،  به طور مشابه از روشهای درمانی وسیع و بنیادینی برای معالجه همه تومورها استفاده می شد.
وی می گوید: ” اما حالا شما قادر خواهید بود که این درمانها را به طور تخصصی و مناسب به نوع تومورها انجام دهید. رشته پزشکی تومورشناسی رشته بسیار پویایی است که در آن شما هر ساله شاهد تحولات و تغییرات خوبی در درمان آن به ویژه درمان سرطان و تومور سینه  هستید.
امروزه بر اساس شناخت از نوع تومور و بیولوژی سرطان درمانهای هدفمند و خاصی برای این نوع بیماری شناسایی می شود  و شناسایی و تشخیص پروتئین هایی که به رشد سرطان کمک می کنند بیشتر مورد توجه قرار میگیرند.
دکتر اسمیت در ادامه توضیحاتش می گوید که ” شما می توانید این  پروتئین ها و گیرنده ها را شناسایی کنید و از تقسیم سلولی غیر عادی و غیر طبیعی جلوگیری کنید.
پرستار مورین برد  در این باره می گوید که برخی از سلولهای سرطان حاوی درمان ضد هرمونی و antennas هستند که به سادگی این سیگنالها را متوقف می کنند. وی این کار را محاصره می نامد.
مورین برد به اهمیت داشتن یک رویکرد جامع و کامل در فرایند درمان بیماری سرطان پی برد و کمکهای وی در طی 12 سال گذشته در این زمینه، منجر به توسعه مرکز درمان سرطان سینه در بیمارستان شد و از وی خواسته شد تا به عنوان اولین رئیس تومور شناسی سرطان سینه در این مرکز خدمت کند.

معالجات تخصصی چندگانه
بعد از تشخیص اولیه سرطان سینه، به طور کلی بیماران نگران آینده و اتفاقات بعدی هستند. دکتر اسمیت    می گوید ” بیماران به محض پی بردن از بیماریشان با ترس و عدم آگاهی نزد ما می آیند و  تلاش ما در این مواقع این است که به طور امیدوارکننده ای به آنها در مورد آنچه پیش رو دارند آرامش و اطمینان دهیم”.
خانواده ها و بیماران به ما به عنوان تیم معالجه بسیار اعتماد می کنند و باعث می شوند که ما آنها را بیشتر بشناسیم  که این امر در علم پزشکی و طب بسیار منحصر به فرد است.
مورین برد به بیماران اطمینان می دهد که  بیماری آنها در حال بهبود است. وی می گوید” من همیشه به بیمارانم می گویم که شما ما را برای درمان و مراقبت از سلامتیتان استخدام میکنید و و در صورت داشتن هر گونه سئوال موظف هستید که از ما بپرسید، چرا که دلیل استخدام ما پاسخگویی به این نوع نیازها شماست.
بیماران بی میل و افسرده چنین نیازی را احساس نمی کنند و فکر می کنند با سئوال پرسیدن از پزشکان باعث آزار آنها می شوند.
مورین برد می گوید” بخشی از وظایف آنها پاسخگویی به سئوالات بیمار و خانواده ایشان در طول پروسه  و فرایند درمان است. به عقیده او ” کل جامعه پزشکی یک واحد به هم پیوسته و متحد است و بسیاری از درمانهای ما درمانهایی تخصصی و چند رشته ای هستند که در زمان یکسان توسط همکاران متفاوت صورت    می پذیرند.”
” بیماران معمولا با یکی از این 3 تخصص ارتباط دارند: جراحی، پرتودرمانی و تومورشناسی. هر کدام از این متخصصان به نوبه خود جزئیات تخصصی برنامه درمانی مناسب خود را ارائه می کنند.
دکتر اسمیت گفت: ” ما به عنوان یک گروه معالج کنار هم جمع می شویم و جلساتی را به منظور تعیین روند معالجه مناسب و همینطور به کارگیری معاینات و آزمایشهای مورد نیاز برگزار می کنیم.
مورین برد گفت” که هدف از اخذ مشاوره و مذاکره با همکاران حوزه های مختلف پزشکی جمع آوری موثرترین رویکرد  و روش درمان بر پایه پاتولوژی و رادیولوژی می باشد.
طبق نظر ایشان همیشه با توجه به نوع تومور و چگونگی واکنش جسمی بیمار در روند بیماری،  متغییرهای وجود دارد.
به نظر وی شما به عنوان پزشک معالج باید طرح درمانی بسیار منعطف و مناسبی را برای درمان بیماری اتخاذ کنید.

آموزش بیماران
پرستار مورین برد که با بیست سال تجربه کاری از مرکز پرستاری در کالیفرنیای جنوبی قطع همکاری کرد و به مرکز درمان سرطان و تومورشناسی پیوست می گوید” آموزش بیمار امری بسیار مهم است”
وی به عنوان اولین رئیس سرطان سینه،  26 استاندارد معالجه و درمان را که رعایت آنها در طول درمان بیماری سرطان بسیار مهم است را شناسایی کرد و به تصویب برنامه اعتبار بخشی مراکز درمان سرطان کمک کرد.
وی اضافه کرد” در طی 9 سال فرایند اعتبار بخشی چنین مراکزی، این برنامه به تازگی سومین نظر سنجی خود را به پایان رسانده است. او همچنین به اهمیت دریافت کمکهای مالی در این حوزه تاکید دارد.
” ما در سالهای اخیر کمکهای مالی را از طریق بنیاد سوزان جی کومن دریافت کرده ایم و حال قادر به ارائه ماموگرافی و سونوگرافی رایگان به زنان و مردان نیازمند هستیم.
مورین پس از تکمیل دوره پرستاری خود در مرکز پرستاری، به همکاری و دانش اندوزی در خدمت دکتر اسمیت پرداخت.
وی می گوید ” من هر روز از دکتر چیزهای جدیدی می آموزم ” و دکتر اسمیت را فردی با استعداد و مهربان معرفی می کند. ” چیزی که در مورد دکتر اسمیت می توان گفت این است که او علاقمند ارائه درمان عالی به بیماران خود می باشد. ”
یکی از دلایل ادامه همکاری من با ایشان این است که وی فکر می کرد که با آوردن یک provider  سطج میانی در این کار،  باعث گسترش معالجات و مراقبتهای می شود که او قادر است ارائه کند که این امر کیفیت معالجه و درمانی را که او به بیماران می دهد را افزایش خواهد داد.

درمان پیشرفته
به عقیده او در طی ده سال آینده در حوزه پزشکی شاهد پیشرفت سریعی خواهیم بود.
” به نظر او خوشبختانه برخی از درمانهای جدیدتر بیشتر نقش مراقبتهای پیشگیرانه بیماری سرطان را ایفا می کنند و به عقیده وی درمانهای سرطان پیشرفته در حال بهبود است.
به طوریکه امیدواریم در آینده پزشکان ارزیابی ریسک تخصصی و حرفه ای بیماران را داشته باشند تا بتوانند از نتیجه مبتلا شدن به بیماری غیر قابل درمان و پیشرفته جلوگیری کنند.
وی در توضیح اینکه چگونه به سرعت دوره تکمیلی درمان طی می شود می گوید که برنامه های حال حاضر برای مدت 6 ماه قابل اجرا نیستند.
نکته بسیار جالب این است که در حوزه پزشکی همیشه تغییر و تحول وجود دارد چرا که این رشته بسیار پویا است. البته این نکته همیشه در مورد حوزه های مختلف پزشکی صدق نمی کند.

ترکیب و تلفیق مناسبی از درمان ها و داروها و قراردادن آنها به درستی کنار هم، بخشی از ادامه کار پزشکی آنهاست.
“در حال حاضر این چالش در درمان سرطان وجود دارد که با وجود روشهای درمانی جدید و  موثر و آزمایش های بالینی هنوز هم تلاش بر این است که چگونه آنها راه به طور موثر و کاربردی به کارببریم.”
“ما از حالا تا چند سال آینده در خصوص چگونگی استفاده  از عوامل جدیدتر و هدفمندتر باید فعالتر عمل کنیم”
دکتر اسمیت که قبل از رفتن به دانشگاه پزشکی کالیفرنیای جنوبی در رشته زیست شناسی دانشگاه وافورد تحصیل کرده بود نیز از جنبه های علمی کارش در حوزه زیست شناسی بهره می برد.
وی می گوید” تجربیات کاری من در رشته زیست شناسی بسیار در اقدامات هر روزه من جهت مداوا و درمان بیمارانم موثر است”.
جنبه عاطفی کار او  که وی از آن کسب قدرت می کند، یکی از جنبه های سخت کار وی محسوب می شود.
وی می گوید” به رابطه ای که پزشکان با بیماران و خانواده هایشان برقرار می کنند علاقمندم”  به نظر او پزشکان در طی درمان بیمار به علت درگیرشدن با زندگی آنها در شرایط سختی قرار می گیرند. این فرصت به ما دست می دهد که تا بتوانیم بر احساسی که بیمار از شناخت بیماریش پیدا میکند و وضعیت نامطلوبی که بر آنها حاکم می شود تاثیر خوبی گذاریم  و ایشان را تسکین دهیم.

در چند سال گذشته آگاهی نسبت به بیماری سرطان سینه افزایش یافته است. دکتر اسمیت و مورین برد خوش بین هستند که این آگاهی منجر به این شود که زنان به طور سالیانه ماموگرافی انجام دهند.
”  ماموگرافی باعث تشخیص زود هنگام تومور و بیماری می شود و انجام این کار برای تشخیص بیماری در مراحل اولیه بسیار ضروری است. ”
مورین برد بسیار در مورد درمان این بیماری اظهار امیدواری می کند و می گوید:
“افراد بسیاری با داشتن بیماری سرطان سینه هنوز زنده هستند که بیماری آنها فقط با معاینات ساده پزشکی تشخیص داده شده است. ”

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام