تبلیغ به خرید کالای ایرانی در رسانه ها

بازدیدها: 1

گردش مالی شرکت ها تابعی است از میزان خریدی که مشتریان خدمات/کالاهای آن ها انجام می دهند. این خرید هم بطور ساده تابعی است از نیازی ( بالقوه/بالفعل ) که دارند. نیاز های مشتریان متفاوت اند:

  • کارکرد مورد انتظار کالا/خدمت
  • قیمت مناسب
  • راحتی استفاده

بسیاری از کالا های ایرانی فاقد این پاسخ ها هستند.یعنی کالا ها/خدمات ایرانی نتوانسته اند این نیاز مشتریان را پاسخ دهند . در نتیجه اعتماد به آنها از بین رفته است.لذا میل به خرید کالا ها کم شده، شرکت ها پولی دریافت نمی کنند و ….

 

حال باید این چرخه معیوب شکسته شود.

پیش از همه مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود دستور این مهم را به مسئولین دادند ( و خبر دارم که مستقیما به شرکت های دولتی هم ابلاغ کردند ) اما در عمل :

ظاهرا مهمترین گام را شبکه غیر مجاز اما فارسی زبان جم برداشته است که به نظر می رسد در بین برنامه های خود به تشویق ایرانیان به خرید کالاهای ایرانی می پردازد. جالب این است که ظاهرا آن ها از رهبری بیشتر حرف شنوی دارند تا سازمان های خودی!!

اما نکته دیگری که برایم مهم است به آن اشاره کنم، عملکرد ضد کالای ایرانی سازمان محترم صدا و سیما است که چنانکه مشاهده می شود تلاش دارد همه کالا ها ( حتی آنهایی که تصادفا آرمشان مقابل دوربین قرار می گیرد ) را هم نشان ندهند چرا که پولی به واحد بازرگانی سازمان نداده اند . از این رو تهیه کنندگان محترم برای جلوگیری از این معضلات ناچارند روی آرم ها را چسب بزنند یا زاویه کادر بندی را به نحوی تنظیم کنند که نشانی از علائم تجاری شرکت در آنها نباشد.

در مقابل تقریبا می توان در همه برنامه های رسانه های خارجی چنین متصور بود که تلاش دارند تا کالاهای تولیدی کشورشان را ولو به اندازه کادری یا فریمی از برنامه هایشان نشان دهند تا مردم آن کالاها و خدمات را در ذهن داشته باشند و از آنها هنگام تصمیم به خرید ، خرید کنند.

One thought on “تبلیغ به خرید کالای ایرانی در رسانه ها

  1. پس از اینکه شبکه جم تی وی بازیگران زیادی از ایران را به خود جذب کرد، در اقدامی جدید به تبلیغ کالاهای ایرانی روی آورده است. کالاهایی مانند محصولات لطیفه، صحت، دماوند، چای شهرزاد و تبلت دیمو و… . اقتصاد و فرهنگ در هم تنیدگی بسیار بالایی دارند، بطوری که تحقق اقتصاد مقاومتی بدون فرهنگی مقاومتی رویایی بیش نیست. این نکته را جبهه دشمن و شبکه سعودی_ترکیه ای جم‌تی ‌وی به خوبی میدانند و با ایجاد شبکه فارسی زبان و پخش سریالهای رایگان، اساس خانواده ایرانی اسلامی را هدف قرار می دهند.
    این شبکه برای اینکه برای خود مشروعیت ایجاد کند و مخاطب بیشتری را به خود جلب کند، از این نکته در هم تنیدگی اقتصاد و فرهنگ استفاده می کند و کالاهای ایرانی را تبلیغ می کند تا مخاطب ایرانی با خود بگوید چه شبکه خوبی، کاری را می کند که تلوزیون ملی ما هم انجام نمی دهد:« تبلیغ کالای ایرانی!»
    بدین ترتیب در ذهن مخاطب برای خود مشروعیت ایجاد میکند تا مخاطب سریالهای ساختارشکننده آنها را هم تماشا کند، یا اینکه مخاطب را گیج می کنند، که مخاطب متوجه نشود که بالاخره جم تی وی خوب است یا بد؟ این وادیِ سرگردانی است، که شهید آوینی میگوید سرگردانی وادی لیبرالیسم است.
    ای کاش مسولین فرهنگی نظارت بیشتری بر فضای فرهنگی کشور داشته باشند تا شاهد ولنگاری فرهنگی در جامعه نباشیم و وزارت صنعت معدن تجارت هم آگاهی های لازم را در این رابطه به تولید کنندگان ایرانی بدهد که نا خواسته پشتیبان مالی شبکه های ساختارشکن نباشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام