تاخیر پرواز به دلیل “ترافیک هوایی”

بازدیدها: 1

وقتی همسرم پشت تلفن گفت :” پروازمون به خاطر ترافیک هوایی یک ساعت و نیم تاخیر داره” بلافاصله با خودم حساب کردم که 21:30+1.5= 23 شب.آنوقت همه خستگی روز دوباره در جسمم آوار شد. روز سختِ پرجلسه ای که با یک مطب دندانپزشکی هم تمام کرده باشی، اثر بی حسی رفته باشد و درد دندان درکنار قیژقیژ صدای مته دندان پزشکی ( که هنوز در جمججه داشتم ) سمفونی ناکوکی بود که با محاسبه زمان جدید پرواز ، به اوج رسیده بود.
ساعت 23 یعنی پرواز باید خوشبینانه ساعت 2400 یا 0015 تهران باشد و تا تشریفات پیاده شدن انجام شود ……
همه این ها در پس یک عبارت ” بدلیل ترافیک هوایی ” .
اندیشیدم
1- هنوز خطوط هواپیمایی نمی دانند معنی واقعی ترافیک هوایی چیست یا آنقدر روی زمین دروغ ” ببخشید ترافیک بود ” را برای توجیه تاخیر حضور در جلسات گفته اند که فکر می کنند روی هوا هم همین عبارت ، کاربرد دارد.
2- برنامه ریزی پرواز موضوعی لحظه ای نیست .اصول پرواز هواپیماها با مسافر کش های سر خیابان فرق دارند که ندانند پروازشان چه ساعتی ، تحت چه شرایطی انجام می شود.
تعداد مسافر معلوم است، تعداد بلیط فروخته شده معلوم است، تعداد صندلی آماده پرواز معلوم است، تعداد پرواز های ورودی و خروجی معلوم است، تعداد …. معلوم است ، … معلوم است ، … معلوم است ، …. معلوم است ….. در این شرایط موضوعی دیگر هم که نمایان می شود :ناتوانی و ناشایستگی سیستم هوایی در برنامه ریزی است.
3- گاهی می خوانم که در فرودگاه هیترویت هر 30ثانیه یک پرواز ورودی یا خروجی دارند یا فرودگاه دوبی هر دقیقه یک پرواز ورودی و خروجی دارد یا فرودگاه ….
آنوقت چه اعتماد به نفس کاذبی و یا خودبزرگ بینی (شایدبیمارگونه ای)  است که بگویند ” هنر نزد ایرانیان است و بس” .
4-عزیزی یکبار گفت و به خاطر سپردم که پرفسور راسل ایکاف گفته است:” اگر فقط 10 درصد اطلاعات (برای کارتان) داشته باشید، می توانید برنامه ریزی کنید”.
5– مهمترین منابع سازمان، نیروی انسانی است .سازمان های فاقد نیروی مناسب، نتایج خوبی هم بدست نمی آورند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام