پرداخت های نا متعارف

بازدیدها: 1

موضوع نابسامانی در پرداخت های مدیران دولتی، زیر انبوهی از اخبار مطبوعاتی و قیاسهای عدالت محور چنان مورد حمله قرار گرفت که فراموش کردیم:
– پرداخت به عنوان عنصری مهم از جبران خدمات باید سیستم دار و نظام مند باشد. چنانی که نشان دهنده قدردانی سازمان از تلاش و دستاورد سرمایه های انسانیش باشد. در غیر این صورت نه تنها موثر نیست بلکه ضد انگیزه برای عموم خواهد بود. خاصه که همگانی و رسانه ای گردد.
– تمرکز مطبوعات بر روی این موضوع می تواند نتایج خیری به همراه داشته باشد به شرطی که برخورد شعاری و مقطعی با این موضوع و افراد از سوی جناح های سیاسی صورت نگیرد و از آن به عنوان ابزار فشار تبلیغاتی انتخاباتی بهره برداری نگردد.
– چنان سرگرم این موضوع شدیم که در کنار پرداخت حقوق ها و برداشت های نا متعارف از صندوق سازمانها ، فراموش کردیم مشاغل بی حساب و کتابی پدید می آیند که که برای افراد ( نه تخصص و لیاقتشان ) در سازمان ها طراحی می شوند و با عنوان عمومی ” مشاور” اجازه حضور می یابند. افرادی که صلاحیشان توسط هیچ مقام علمی یا حرفه ای تائید نشده ، می آیند و در جایگاه مشاوره قرار می گیرند تا فقط پولی دریافت کنند و گاه حتی حضوری ” یک نوبته در ماه ” هم ندارند. پرداختی که معلوم نیست بابت کدامین تخصص، چه مشاوره و از سر افزایش چه میزان راندمان ، کارایی و اثربخشی ای صورت می پذید. چنین پرداختهای نا متعارفی ، نیازمند توجه بیشتر است؛ هم از بعد تخصصی و هم از بعد حرفه ای. در حوزه های تخصصی مانند پزشکی، پرستاری، روانشناسی و مهندسی به درک این موضوع رسیدند که استفاده از مشاور نیازمند وجود حداقل هایی است که باید مرجعی آن را تائید کرده و مهر صحه بر آن زند. اما در این میان ، ” مشاوره مدیریت ” چنان بی سر و سامان مانده که دیده شده افراد با کمترین اطلاع از دانش مدیریت و به صرف داشتن ” زبان پر طمطراق ” یا ” رابطه و وابستگی با نهادها و افراد موثر و تصمیم گیرنده سازمان ” خود را در جایگاه مشاوره مدیریت قرار می دهند.
باید از این زمان ، که بررسی پرداختهای نا متعارف مورد توجه قرار گرفته است استفاده نمود و نشان داد که در کنار پزشکان، پرستاران ، روانشناسان و مهندسان ، مشاوران مدیریت هم وجود دارند، متخصصین این کشور هستند و باید برای نظام مند نمودنشان همت عالی به خرج داد.

2 thoughts on “پرداخت های نا متعارف

  1. بسیار تحلیل هوشمندانه ای فرمودید استاد بزرگوار … متاسفانه جامعه مملو از ناشایست سالاری عامدانه و ساختاری می باشد. وقتی در بسیاری از سازمان بیش از آن که حتی در نخصصی ترین روند ها، آستانه مهارت و فن یک پرسنل ملاک تعیین میزان حقوق و دستمزد قرار بگیرد میزان تملق و بیان و گفتار و فقط معیار های ظاهری پرسنل ملاک قضاوت کارآمدی می باشد و یا هنگامی که در طراحی مجدد مشاغل، به جای توجه به بهره وری و کیفیت کاریري، صرفا میزان نزدیکی کارگر یا پرسنل به هرم قدرت آن سازمان ملاک باشد در این صورت در بسیاری از سازمان ها جای تعجب ندارد که نیروی خدماتی تا حد مدیریت یک واحد تخصصی ارتقا می یابد و یا بسیاری از تحصیل کرده ها یا در مشاغل کاذب به کار مشغولند و یا عمدتا بی کارند. فیش های نجومی تنها، یک معلولی از نتایج علت های بسیار زیاد است. عدالت اجتماعی، نبود ساختار های نظارتی صحیح و کارآمد، بوروکراتیک بودن و فاسد بودن ساختار نظام اداری و اجتماعی، عدم تلاش مدیران سازمانی برای ایجاد نظام اداری رسمی مبتنی بر قانون گرایی و متمرکز کارآمد و یا در نقطه مقابل آن یک نظام اداری غیررسمی و گسترده و صمیمانه و غیرمتمرکز، نبود وجدان کاری و انضباط اجتماعی و بسیاری از دلایل دیگر همه و همه نتایج روند غیرمتوازن تعریف حقوق و دستمزد در سیستم اداری و بوروکراتیک جامعه ما می باشد.

  2. ” ای مردم! با این لباسی که بر دوش دارم و این مرکبی که بر او سوار هستم، داخل شهر شما شدم. پس اگر من از شهرتان خارج شدم و به غیر از چیزهایی که با آن وارد شدم، چیز دیگری داشتم، پس بدانید من ازخیانتکاران هستم.”
    امیرالمؤمنین علی علیه السلام المناقب ج 2

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام