معرفی نقشه راه کار تیمی (مدل سلسله مراتبی – تعاملی کار تیمی)

بازدیدها: 51

مقدمه

کار تیمی یکی از موضوعات مهم در فضای کسب‌وکار دنیای مدرن می‌باشد. تمامی مدیران تراز جهانی، یکی از رموز موفقیت خود را تسلط بر تیم‌سازی و کار تیمی می‌دانند. در ایران نیز مدیران علاقه‌مندند تا با استفاده از الگویی مناسب، وضعیت کار تیمی شرکت خود را ارزیابی نموده و با استناد به آن، تصمیمات مناسب مدیریتی جهت تسهیل و تسریع روند فعالیت‌ها و تحقق اهداف اتخاذ نمایند.

اما تیم‌سازی به‌سادگی صورت نمی‌پذیرد. شناخت روان‌شناسانه از اعضای انتخاب شده برای عضویت در تیم، یکی از وجوه تیم‌سازی است. اما از آن مهم‌تر اینکه اعضای انتخاب‌شده چقدر اصول کار تیمی را بکار گرفته و مورد تأکید قرار می‌دهند و برای دستیابی به تیمی مناسب باید کدام اصول را بکار برند تا با کمترین هزینه، بیشتر توان تیم‌سازی و تیم شدن به دست آید.


نقشه راه کار تیمی

هیچ کار تیمی‌ای در دنیا از لحظه‌ی اول تیم‌سازی شکل نمی‌گیرد و لازم است برای رسیدن به تیمی حرفه‌ای، اقداماتی انجام پذیرد. مجموعه‌ی این اقدامات که شامل تست و ارزیابی، برنامه‌ریزی، آموزش و تمرین است را نقشه راه کارتیمی می‌نامیم که بر اساس یافته‌های علمی تیم تحقیقاتی دکتر باران دوست تولید شده است.


نتايج مورد انتظار از اجرای پروژه

  • شناسایی سطوح اصول کار تیمی در بین کارکنان شرکت یا گروه شما
  • تعیین تعاملات و نحوه تأثیرگذاری اصول کار تیمی در بین کارکنان شرکت یا گروه شما
  • دستیابی به نقشه راه تیم سازی در بین کارکنان شرکت یا گروه شما بر اساس الگوی سلسله مراتبی – تعاملی

روش اجرای طرح

به منظور اجرای این پروژه و تهیه گزارش نهایی، از تکنیک «مدل‌سازی ساختاری تفسیری» استفاده خواهد شد. مدل‌سازی ساختاری تفسیری، که توسط وارفیلد معرفی و توسعه داده شده است، افراد و گروه‌ها را قادر می‌سازد که روابط پیچیده‌ی بین تعداد زیادی از عناصر را در یک موقعیت پیچیده‌ی تصمیم، ترسیم کنند و به‌عنوان ابزاری برای نظم بخشیدن و جهت دادن به پیچیدگی روابط بین متغیرها عمل می‌کند. در این روش با تحلیل تأثیر یک عنصر بر دیگر عناصر، ترتیب و جهت روابط پیچیده میان عناصر یک سیستم بررسی و بدین‌وسیله بر پیچیدگی بین عناصر غلبه می‌شود. اجرای مدل‌سازی ساختاری تفسیری از طریق گام‌های پیچیده ریاضی ماتریس‌ها انجام می‌پذیرد.

این متدولوژی ابزاری است که به وسیله آن می‌توان به پیچیدگی بین عناصر کار تیمی غلبه کرد و تعاملات مبهم سیستمِ تیمی را به‌گونه‌ای شکل داد که به‌سادگی قابل درک باشد.

ازاین‌رو در پایان این مدل‌سازی و پس از جمع‌بندی‌های تحلیلی، به مدیر/مدیران محترم گزارش نهایی جامع و نیز گزارش مختصر که شامل دو نمودار جمع‌بندی است، ارائه می‌گردد:

نمودار قدرت نفوذ و وابستگی: نشان‌دهنده میزان وابستگی شناسایی‌شده اصول کار تیمی و میزان نفوذ این اصول است.
نمودار تعامل سلسله مراتبی: نشان‌دهنده نگرش پاسخگویان به چگونگی تعامل و سلسله مراتب قرارگیری اصول هفده‌گانه کار تیمی در بین کارکنان شرکت یا گروه است.

نمونه نمودار قدرت نفوذ و وابستگی
نمونه نمودار قدرت نفوذ و وابستگی

اصول هفده‌گانه کار تیمی که مورد استفاده قرار خواهند گرفت به شرح زیر خواهد بود:

۱) انعطاف‌پذیری: کار تیمی با خشکی و انعطاف‌ناپذیری سازگار نیست. اگر بخواهید با دیگران کارکنید و در تیم عضوی مؤثر باشید باید از انطباق بر تیم ابایی نداشته باشید.

۲) مشارکت و همکاری: اول باید با یکدیگر کار کرد، بعد با یکدیگر برنده شد. همکاری توأم با همدلی اعضاء وجود داشته باشد. همکاری توأم با همدلی یعنی اینکه با دل و جان با یکدیگر کار کنیم.

۳) تعهد: تعهد راستین امری احساسی نیست بلکه ریشه آن در منش ماست. تعهد معمولاً در گیر و دار سختی خود را نشان داده به استعداد و توانایی بستگی ندارد. تعهد بر اثر انتخاب ایجاد می‌شود، نه بر اثر شرایط. و تعهدی می‌ماند که مبتنی بر ارزش‌ها باشد.

۴) ارتباط: کار تیمی نمی‌توان کرد، مگر اینکه اعضاء با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اگر ارتباط نباشد تیمی در کار نیست، بلکه جمعی از افراد هستند که پیوندی با یکدیگر ندارند. داشتن مقاصد پنهان و ایجاد ارتباط از طریق شخص ثالث مناسبات تیم را تضعیف می‌کند.

۵) شایستگی: اعضای باکفایت هر تیمی توانایی و صلاحیت انجام کار را در بهترین وجه ممکن آن دارند.

۶) قابل‌اتکا بودن: اعضای تیم قابل‌اعتماد هستند، احساس مسئولیت نشان می‌دهند.

۷) منضبط بودن: انضباط، انجام کارهایی است که نمی‌خواهید انجام دهید تا دست به انجام کاری بشوید که می‌خواهید انجام دهید.

۸) ارتقاء دیگران: اعضای تیم، کسی را که بتواند آنان را بالا ببرد و بر توان و ظرفیت آن‌ها بیفزاید دوست دارند و می‌ستایند.

۹) اشتیاق: تیمی که محفل مشتاقان باشد نیرویی شگرف می‌یابد و چنین نیرویی منشأ قدرت می‌شود.

۱۰) هدفمندی: تیمی موفق می‌شود که اعضای آن برای رسیدن به مقصد مصمم باشند و هوش و حواسشان به کارشان باشد.

۱۱) احساس رسالت کردن: یاران تیمی که رسالتی را بر دوش خود احساس می‌کنند و خود را نسبت به تیم متعهد ساخته باشند می‌گذارند که رهبر تیم وظیفه رهبری خود را انجام دهد.

۱۲) آمادگی: آمادگی ازآنجا آغاز می‌شود که بدانید برای چه چیزی آماده می‌شوید. برای توفیق در هر کار و کوششی باید خود را ازنظر جسمی آماده کنید.

۱۳) با یاران تیم جوشیدن: آن‌کس که عقاید خویش را بیشتر از یاران تیم دوست دارد و عقیده‌های خود را پیش می‌برد، تیم را از حرکت بازمی‌دارد. وقتی‌که پای مناسبات به میان می‌آید همه‌چیز با احترام و ارج نهادن دیگران آغاز می‌شود.

۱۴) در پی ارتقاء خویش بودن: ارتقای هر عضو، ارتقای تیم است. چنان باید بیاموزند که گویی عمری جاودانه دارند.

۱۵) ازخودگذشتگی: جایی که تیم باشد، منی در کار نیست. هیچ تیمی توفیق نمی‌یابد، مگر اینکه هر کس دیگری را بر خود مقدم بدارد.

۱۶) مشکل‌گشا بودن: دنبال درد نمی‌گردند، درمان را پیدا می‌کنند.

۱۷) پیگیری و سرسختی: هرگز میدان را ترک نکنید. آدم‌های نستوه به بخت، سرنوشت یا قضا و قدر متکی نیستند و وقتی‌که شرایط دشوار می‌شود، از کار دست نمی‌کشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام