دیدار از شهرک سینمایی غزالی 4

بازدیدها: 1

می توان راهی از میانه های لاله زار به درون بازار یافت . بازاری که دیگر نه جمعیتی در آن باقی است و نه کسب و کاری . رونق گذشته آن در زیر غبار خاطرات و خاک مرور ایام پنهان شده است:

شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها    شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها    شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها

 

 

 

 

 

در کوچه پس کوچه های تهران قدیم که قدم میزنی ، نماهایی می بینی از سنت ها . جالب آنکه هنوز این نمادهای سنتی دلچسب است . نشانه ای می تواند باشد از چسبندگی باورهای ما در عصر مدرنیزاسیون به سنتهای دلچسب مان :

شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها    شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها   شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها

 

 

 

 

 

شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها   شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها   شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها

 

 

 

 

 

شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها   شهرک سینمایی غزالی - کوچه پس کوچه ها

 

 

 

 

 

حتی در این گشت و گذار می توان به تکیه دولت هم رسید :

شهرک سینمایی غزالی - تکیه دولت    شهرک سینمایی غزالی - تکیه دولت   شهرک سینمایی غزالی - تکیه دولت

 

 

 

 

 

اما نباید انکار نمود که در پس این زیبایی هنرمندانه که با گذشت چند دهه همچنان پا برجا است و مورد استفاده ، این ها تنها پوسته ای هستند ظاهر فریب که آثار گذر ایام بر آنها نمایان شده است :

شهرک سینمایی غزالی - پشت دیواره های لاله زار   شهرک سینمایی غزالی - آثار تخریب دکورها   شهرک سینمایی غزالی - آثار تخریب دکورها

 

 

 

 

شهرک سینمایی غزالی - آثار تخریب دکورها    شهرک سینمایی غزالی - آثار تخریب دکورها   شهرک سینمایی غزالی - آثار تخریب دکورها

 

 

 

 

 

 

از نکات مهمی که در اینجا بیشتر به چشم می خورد مساله دکور پس از استفاده است :

با آشنایی که در صدا و سیما پیدا کرده ام ، فهمیده ام که پس از پایان هر برنامه یا سریالی ، دکور آن کاملا نابود می شود. یعنی سایر برنامه سازان نباید از آن استفاده کنند ( البته نمی دانم این ” نباید “‌عرف است یا قانون. )  شاید حق هم داشته باشند . طراحی دکور خود تخصصی است که بابتش یکبار در برآوردها و بودجه بندی ها محاسبات ریالی انجام می شود . از سوی دیگر بایت ایده ای که طراح داشته پرداخت انجام داده اند و در ضمن آن طرح حاصل تلاش فکری طراح است و دیگران نباید آن را استفاده کنند.

از سوی دیگر دکورهایی هستند که ماهیتا چشم نواز‌، خاطره انگیز و به یاد ماندنی اند. نگهداری از آنها جالب است ، دیدارشان جذاب است و فرصتی خواهند ساخت برای تجدید خاطره و حتی آموزش . با این حال این ها هم به همان درد دچار می شوند :‌نابودی.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام