اسکار برای اصغر فرهادی و ایران

بازدیدها: 1

خبر دریافت اسکار جناب فرهادی را از طریق پیامک یکی از دانشجویانم  در ساعت 5:39  صبح  یکشنبه  7 اسفند 1390 دریافت کردم . البته با شناختی که برایم ایجاد شده بود ، انتظارش می رفت .

مانند همیشه چند نکته :‌

1- وقتی فیلم “‌گاو “‌را چندی پیش از طریق دستگاه ستاپ باکس و شبکه نمایش دیدم ، با خود می اندیشیدم که واقعا فیلم ویژه ای است؟ اینکه آن فیلم چقدر ارزش و جایگاه هنری دارد را باید متخصصین بگویند اما برای من به عنوان یک بیننده معمولی ، فیلم ویژه ای نبود مگر نمایشی که از زندگی مردمان سده اخیر این کشور به نمایش می گذاشت. زندگی فقیرانه که تمام دلبستگی شان یک گاو بود که بیش از هر چیز دیگر در زندگی تعلق خاطرشان را ایجاد می کرد .

حال تولید سینمای ایران به جایگاهی رسیده است که به آن می توان گفت ” تولید در کلاس جهانی” . یعنی نویسندگی ، تصویر برداری ، بازیگری ، تدوین و…. به کیفیتی برسند که جهان آن را بپذیرد و درک متعالی از آن داشته باشد .سریال ها و فیلم های ایرانی را می توان بر پرده سینماهای دنیا دید و میلیونها بیننده تلویزیونی از آنها استفاده می کنند . اینان می توانند آثار ذهنی سینماگران ایرانی را دریافت کنند و با ذهن خودشان با آنها رابطه برقرار کنند. همانگونه که ما در ایران آثار سینماگران خارجی را می بینیم ، با فرهنگ ، هنر ، تاریخ ، علم و … آنان آشنا می شویم .

2-فیلم های آقای فرهادی ، روایت هایی پرکشش و نمایشی جذاب دارند . خصوصا  درباره الی و این آخری ، جدایی نادر از سیمین . باید اعتراف کنم که این دو فیلم را با اعصاب خورد دیدم اما واقعا در میانه فیلم پلک هم نزدم . آن هم منی که معمولا کمتر فیلمی را حوصله می کنم بنشینم و ببینم .

3-موضوعی که نباید فراموش کرد این است که فرهادی دیگر آقای اصغر فرهادی نیست .  او :

– نماینده و نشانه ای است از تصمیم جامعه سینمایی ایران برای اعزام به ماموریت معرفی سینمای ایران در جامعه جهانی .

– دستاورد فرایندی است که در آن تربیت شد و رشد کرد. امیدفراوان دارم که فرایندهای تربیت نیرو در ایران در همه حوزه ها چنان پر توان باشد که در همه حوزه ها تعداد نمایندگانی که به چنین ماموریت هایی برای معرفی ایران به  جامعه  جهانی گسیل می شوند فراوان تر از درصدی از جمعیت جامعه 75 میلیونی کشور گردد.

3- باید به خیلی ها تبریک گفت. کسانی که تصمیمشان راه حضور فرهادی را باز کردند، کسانی که در کادر تصویر نیستند اما اسکاری شدند ،‌ کسانی که راه تربیت و تجربه را بر وی و همه حاضرین در جدایی نادر از سیمین  باز کردند ، و …. . تبریکی از جنس تشویق و تقدیر از کسانی که نام ایران را بر تارک جهان پر آوازه می کنند .

4- نمی دانستم که اصغر فرهادی همسن من است .

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام