موسیقی در کوچه و بازار

بخش مهمی از فرهنگ کشورها ، موسیقی فولکلوریک است . این گونه موسیقی را می توان با سازها ، آوازها و خوانندگان محلی دید و شنید . مناسبتهای مختلف هم موسیقی خود را فراهم ساخته اند . در کشور ایران نیز می توان انواع این گونه موسیقی را با توجه به شرایط دید و شنید .

بطور مثال می توان در مناسبتهای دینی مانند ایام محرم شاهد موسیقی عاشورایی بود . این موسیقی را هم در نواهای مداحان که به خواندن اشعاری در رثای شهدای کربلا می پردازند دید و شنید و هم در نواهایی که بوسیله موسیقیدانان به مناسبت این ایام در نمایش ارادتشان به قافله کربلا ساخته و نواخته شده شنید .

گونه دیگر این موسیقی را می توان در تصانیف هنرپیشگان تاتر و کسبه خیابانی مشاهده نمود . هنرپیشگانی که بخشی از نمایش خود با موسیقی همراه می کنند و یا بازاریانی که برای جلب توجه مشتریان خود با صدایی دلنشین و اشعاری قابل توجه به تبلیغ کالای خود می پردازند .

ظاهرا ایران قدیم مملو از این گونه اشعار بوده است . اشعاری که گاه با نوای نوازنده ای دوره گرد همراه می شده است و بعضا چنان تاثیر گذار می شدند که با وجود سالها عبور از آنها ، هنچنان شنیدنی می رسند . حتی نمی دانیم که اصل شعر از کیست و چرا شکل گرفته اند .

مدتی قبل سه کار موسیقایی این چنینی خریدم که شنیدنشان خالی از لطف نیست . هم موسیقی است  و هم نمایشی از دیدگاه و طرز فکر قدیمیان این مرز و بوم :

۱- هفت سین با صدای استاد محمد منتشری و موسیقی استاد اسماعیل مهرتاش

۲- چهار شنیه سوری با صدای استاد محمد منتشری و موسیقی استاد اسماعیل مهرتاش

۳- صدای طهرون با صدای استاد مرتضی احمدی

 

One thought on “موسیقی در کوچه و بازار

 1. سلام استاد
  چند تا سوال داشتم
  میخواستم بدونم این عکس هارو با چی میگیرید؟ با دوربین عکاسی یا گوشی؟
  بعد توی زیارتی مثل امام موسی کاظم به راحتی میشه عکس گرفت یا باید طوری عکس بگیریم که کسی متوجه نشود ؟؟؟


  علی آقا
  سلام
  من عکسهایی که در سفر به عراق خودم گرفته ام ، عموما با دوربین عکاسی بوده اند .
  نه . در حرم ها بردن دوربین و موبایل ممنوع است . عکسهایی که داخل حیاط و حرم ها را نشان میدهند ، تماما از لوح فشرده هایی که در همانجا خریداری کردم می باشند .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام