سفر به عراق ۱۸ – کاظمین

شهر کاظمین در نزدیکی بعداد قرار دارد . رابطه کاظمین – بعداد به مانند شهر ری – تهران می ماند . بنابراین در مسیر کاظمین ما اصلا متوجه نشدیم که کی در بغداد بودیم و کی به کاظمین رسیدیم .

برای ورود به این شهر ، مسیر نجف اشرف تا بغداد را طی کردیم . مسیری کاملا امنیتی با هشدارهای فراوان که عکس نگیرید و نظایر آن . در بغداد یک بالن در پرواز بود که ابتدا فکر می کردم برای نمایشگاهی چیزی است اما متوجه شدم که بالن ارتش آمریکا است . در ضمن دو هلیکوپتر هم در آسمان بغداد در پرواز و گشت زنی بودند .

کاظمین ، مدفن دو امام همام است : حضرت امام موسی کاظم ( ع ) ( پدر بزرگوار حضرت امام رضا (ع) ) و امام جواد (ع) (فرزند امام رضا (ع) ) .

اگر چه دو گنبد بر روی حرم این دو امام قرار دارد اما پیکر هر دو در یک ضریح جای گرفته و می تواتید هر دو را در کنار هم زیارت کنید .

هنگام ورود به صحن حرم ، بر روی سردر ورودی ، عبارتی با ین مضمون به چشم می خورد : ” این بنا حسب فرمان سلطان ابن سلطان شاه ایت شاهان … فتحعلیشاه(؟) قاجار تاسیس گردید ”

ضریح به طول ۷ متر ساخته شده و بر روی ضلع شرقی آن دربی برای ورود به داخل ساخته شده است .

پیکر حضرت امام موسی کاظم ( ع ) در بخش جنوبی ضریح و مدفن حضرت امام  جواد ( ع ) در بخش شمالی این ضریح قرار گرفته است .

حیاط بزرگی که هنوز در حال تعمیر و بازسازی است ، در اطراف حرم وجود دارد ، مکانی است برای زیارت مشتاقان و شیفتگان .

از نکات جالب اینکه چارچوب دربهای ورودی به حجره های اطراف این حیاط ،‌مزین است به نام چهارده معصوم .

زیارت حرم کاظمین ، فرصتی است برای زیارت و فاتحه خوانی برای خواجه نصیر الدین طوسی . البته مدفن ایشان در مکانی قرار دارد که محل تردد بانوان است .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام