سفر به عراق ۱۳ – بارگاه شاه نجف علی ( ع )

بازدیدها: 0

نمی دانم چطور شد ، اما این سطور در روز عید مبارک  ولایت ، غدیر خم ، به رشته تحریر در می آید . این عید بر شما هم مبارک باشد .انشا الله .

پیشتر در مورد ورود به حرم امام عاشقان ، علی ( ع ) و بازار اطراف آن نوشته ام . اما مگر می توان در مورد خود حرم ننوشت . بنابراین می نویسم اما این تذکر ضروری است که تصاویر مورد استفاده در این نوشتار ، همگی از لوح فشرده خریداری شده از کتابفروشی آستان ، انتخاب شده اند . چراکه به دلایل امنیتی ، ورود دوربین عکاسی و موبایل به داخل حرم ممنوع است .

هنگام ورود به حرم ، آنچه پیش رویتان قرار می گیرد ، ایوان طلا است . ایوانی که برای ورود به آن باید از زیر دو بالکن مانند عبور کنید که قدیم تر ها کفشکنی بوده اند .

آنچه در این آستان علاوه بر وجود مقدس و آسمانی شاه نجف جلوه ای خاص دارد ، کاشی کاری هنرمندان ایرانی است

حیاط اطراف ، عموما با فرش مفروش شده و برای نماز و دعا و … مورد استفاده قرار می گیرد . ریسمانهایی هم بر روی سر خود می بینید که برای کشیدن چادرهای سایه بان مورد استفاده قرار می گیرند .

اطراف حیاط ، ساختمان دو طبقه ای وجود دارد . تمامی طبقه اول شامل اطاقهایی است که تعدادشان بر اساس نقشه حرم به ۵۰ می رسد . این اطاق ها ، مقبره بزرگانی است که افتخار دارند تا پیکرشان در جوار پادشاه نجف آرام گرفته باشد . از آن جمله می توان به این اسامی اشاره نمود :

– شیخ طوسی

– علامه حلی

– مقدس اردبیلی

– علامه بحر العلوم

– شیخ مرتضی انصاری صاحب کتاب جواهر

– ملا احمد نراقی

– میرزای شیرازی که فتوای معروف تحریم تنباکو را صادر نمود

– شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان

– ایت اله خویی

– سید مصطفی خمینی

– آغا محمدخان قاجار

– تیمور لنگ

ضمن آنکه باید یادآوری کنم که قبر حضرت آدم ( س ) و حضرت نوح ( ع ) هم در مکانی است که پیکر امیرالمونین علی ( ع ) مدفون است . در واقع وقتی ضریح را زیارت می کنید ، همه این سه پیامبر و امام همام را زیارت می کنید .

اگرچه بنای فعلی آستان ، یادگاری است از شاه صفی ، نوه شاه عباس صفوی ، به سال ۱۰۴۷ هـ . ق . ، اما شاه عباس دوم ، نادر شاه افشار ، آغا محمدخان قاجار  و فتحعلی شاه قاجار هم در ساخت ، تعمیر و توسعه این بارگاه ، نقش مهمی داشته اند .

وقتی دلتان را توانستید از ضریح جدا کنید و چشمتان را به پرواز در صحن و سرای این آستان به پرواز در آورید ، آثار ماندگار و زیبای نقش و نگار دستان ظریف نگار هنرمندان اصفهانی را می بینید و لذت می برید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام