سفر به عراق ۷ – جاده نجف ۱

برای هر سفری که به کشوری جدید می روید ، روز یا ساعات اول همه چیز برایتان تازگی دارد . مسیری که از مرز عراق تا شهر مقدس نجف سپری نمودیم نیز همچنین بود .

برای دریافت مهر ورود به کشور عراق چیزی حدود ۵-۶ ساعت معطلی کشیدیم . حضورمان مصادف شد با ساعت ناهارشان . همگی تعطیل کردند و رفتند . در این موارد است که می توانید تفاوت کشورهای توریست پذیر و غیر توریست پذیر را درک کنید . مگر می شود تصور نمود که مقدم توریستهای کشور ، ولو توریست مذهبی را چنین خیر مقدم بگوئیم؟؟!!  در این مین آنچه در چشمان شما می نشیند نیروهای بد قلق نظامی عراقی با چهره هایی خشن ، محیطی بدون امکانات ( بدون جای نشستن کافی ، آب آشامیدنی ، سرویس بهداشتی و … ) همه چیز تحت کنترل پلیس. خلاصه فقط خستگی و کلافگی است.

وقتی مهر ورود به کشور را دریافت می کنید باری از دوشتان برداشته می شود .

مسیری که برای سوار شدن به اتوبوس باید طی کنید ، اولین چشم اندازهای این کشور را برایتان به نمایش می گذارد . کمی که دور می شوید تازه متوجه ساختمانهایی می گردید که از کنارشان با همه خستگی ناشی از معطلی و کلافگی گذشته اید ، دیدن برجک های نگهبانی مرزبانی عراق ، شما را به یاد نقطه صفر مرزی می اندازد که در دو طرف آن ، هر دو کشور میله پرچمهایی نصب کرده اند و پرچم خود را آویخته اند . عملا پرچمها با هم فاصله ای چند سانتی متری بیشتر ندارند . از دور احساس می کنید اصلا فاصله ندارند .

و هنوز همه چیز برایتان جاذبه دارد که از ایران سرافراز ، آثاری به چشم می آید

اتوبوسها باید تامل کنند تا تیم اسکورت به آنها اجازه تردد بدهند

چشم انداز محیطی که پیش رو دارید ، بیابانی خشک است .

البته این شنزارها ، خیلی هم بی استفاده نیستند . کامیونهای فراوانی هستند که به انتقال شنهای بارگیری و شسته شده می پردازند

همچنان که آثار جنگی که بر ایران تحمیل شد، هنوز در نقاطی از کشور دیده می شود ، نخلستانهای سوخته در عراق هم دیده می شود

با این حال ، نخلستانهایی سرزنده هم به چشم می آیند

آثار دفاع ایرانیان از حمله ای که به انها تحمیل شد را بغیر از نخلستانها هم می توان دید

با همه این خرابی و کمبود ، دیدن یک مدرسه مانند ، که دقیقا نفهمیدم مدرسه است یا خدماتی دیگر به کودکان می دهد ، جالب بود .

ضمن آنکه پارک بازی کودکان را هم از پشت شیشه های خاکی اتوبوس ، در پس ردیفی از نرده ها مشاهده کردیم

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *