سنت و مدرنیته در مراسم آغاز سال نو تحصیلی

شاید حدو ۱۰- ۱۵ سال شده است که شروع سال تحصیلی بصورت مراسمی خاص از صدا و سیما بصورت زنده پخش می شود . این مراسم همراه است با حضور گروهی از مسئولین در یکی از مدارس َ قرائت فرآن و سخنرانی و

مهم ترین نکته همین بخش است

و

نواخته شدن زنگ مدرسه

امروز نمی دانم چند مدرسه در ایران وجود دارد . اما با توجه به پیشرفت هایی که صورت پذیرفته است ، بعید می دانم که بجز مواردی استثنایی ، مدرسه ای وجود داشته باشد که زنگ آن چکش و ورث آهن باشد .

در این مجال نوشتاری قصد دارم در مورد این زنگ نکته ای را اشاره کنم:

۱- همه عالم و آدم تلاش می کنند تا به کودکان خود آینده نگری را یاد بدهند . در این زمینه از هیچ کوششی هم دریغ نمی کنند . معروف ترین این تلاشها را در کارتون فوتبالیست ها دیدیم . کارتون ساختن تا ۲۰ -۳۰ سال بعد بتوانند نسلی موفق داشته باشند . از این نمونه رفتارها در سایر جوامع هم می توان دید .

اما در ایران

ما تلاش می کنیم به گذشته هایمان ببالیم و آنها را دائم در چشم داشته باشیم . گاه تا بدانجا پیش می رویم که از سوی دیگر می افتیم و انسان تعادلی بین گذشته و آینده نمی بیند تا بدانجا که احساس می کند آینده نادیده گرفته می شود .

همه این مقدمه بابت آن بود که بگویم ما آغاز سال تحصیلی را با زدن چکش بر ورق آهنی شروع می کنیم . آیا در کشور تمدن سازی مانند ایران ، این چکش و ورق آهن جایگاهی دارد؟ سمبل چیست؟ نشانه کدامی افتخار و بزرگی است؟ کدام یک از کودکان و دانش آموزان امروز ما درک صحیحی از این سمبل آغاز کننده سال جدید آموزشی دارند ؟

پیشنهاد می کنم که بجای استفاده از نشانه ای نا مانوس ، از همان شیوه های معمول استفاده شود .

2 thoughts on “سنت و مدرنیته در مراسم آغاز سال نو تحصیلی

  1. سلام استاد گرانقدر
    همانگونه که خودتان اشاره فرمودید این بصورت نمادین انجام میشود . جالب اینجاست که در یکی از مدارس جدید الاحداث برای اینکه یک تکه آهن و چکش (فقط برای چند ثانیه منایش در تلوزیون) تهیه نمایند کلی خرج نمودند و در هنگام زدن چکش به آهن طناب ورق آهنی پاره شده و روی پای آن مسئول افتاده است .
    البته به نظر بنده میبایست به رسوم احترام گذاشت وگرنه برای مراسم کلنگ زنی جناب وزیر باید پشت فرمان بیل مکانیکی بنشیند و……

    ارادتمند شما
    مهابادی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام