صرفه جویی : اشتباهی تکراری

بازدیدها: 1

سالها است که می شنوم مردم صرفه جویی کنند . از زمانی که کودک بودم جنگ را به تجربه نشسته بودیم تا زمان بازسازی و تا کنون .

در تمامی موارد هم گفته اند که مردم باید صرفه جویی کنند . اگر جنگ بود ، می گفتند اقلام مورد نیاز کم است و صرف جبه ها می شود . درست هم می گفتند . اما بعد ها هم با همان نگاه یعنی درخواست به صرفه جویی ادامه پیدا کرد .

اما نکته ای که وجود دارد اینکه صورت مساله اصلا افزایش مصرف نیست . مصرف و درستی الگوی مصرف مساله ای تبعی است . یعنی الگوی مصرف تابعی است از شیوه عرضه .

حداقل ۲۵ سال است که به خوبی به خاطر دارم که می گویند در مصرف آب صرفه جویی کنید . از سوی دیگر بر اساس آمارهایی که اعلام می شود ، مصرف همچنان بالا رفته است .

سئوالاتی که به ذهن می رسد اینکه :

– می توان نتیجه گرفت که تلاشهای اطلاع رسانانه برای صرفه جویی آب ، کارآمد و موثر نبوده و موجب حفظ و کاهش سطح مصرف نشده است ؟

– می توان نتیجه گرفت که آنچه بابتش تلاش شده است ، آنی نبوده که باید باشد؟

عرض اصلیم این است که :

سازمان آب با تلاشی سنگین و خستگی ناپذیر آب با کیفیت مقبول در سطح جهان را تصفیه و قابل شرب می کنند . این آب را وارد شبکه انتقال آب به منازل می نماید . شبکه ای که به زبان ساده می توان گفت : لوله های آب منازل .

به تعبیر دیگر ، آبی که مردم نیاز دارند تا صرف انواع مصارفشان نمایند از طریق لوله کشی آب در اختیارشان قرار می گیرد .

حال که آب تصفیه شده در اختیار قرار گرفت ، می گویند مصرف نکنید . پس مردم باید چه گلی به سرشان بگیرند ؟

حمام نروند ؟ ماشین نشورند ؟ باغچه آب ندهند ؟ دستشویی نرود ؟ و . . .

گیر مساله دقیقا همین جا است .

آب که از نظر کیفی به سطح قابل شرب رسیده و قیمت تمام شده آن بالا رفته است برای انواع مصارف ( توجه کنید که برای انواع مصارف که تنها بخشی از آن نوشیدن و طبخ است ) در اختیار قرار می گیرد .

ارائه آب با کیفیت قابل شرب برای انواع مصارف اصل مساله است .

چرا که نوشیدن و طبخ غذا ، سهم ناچیزی از مصرف آب در زندگی دارد . سهم عمده ای از مصرف آب در اختیار اقداماتی دیگر مانند تولید ، نظافت و …  است که اصلا نیازی به کیفیت تصفیه در حد نوشیدن ندارند .

بنابراین ، آبی که ارائه می شود ، آبی است که فرایندهای مختلف و گران ، تاحد شرب تصفیه شده و در اختیار مردم قرار می گیرد تا همه مصارفشان را از طریق آن انجام دهند . اما مصارفی مانند شست و شو ( ی ماشین و خیابان و پیاده رو و … )  که اصلا نیازی به این کیفیت ندارد ، آبیاری که نیازی به این کیفیت ندارد و …

پیشنهاد :

روزی در تهران تصمیم گرفتند تا خرده های پارک ها را بکنند تا مردم همه ساعات به پارک های شهر دسترسی داشته باشند . روزی تصمیم گرفتند در شهر آنقدر گل بکارند تا دیگر کسی گلدانهای گل شهرداری را ندزدد. روزی …

امروز می توان با محاسبه های مدیریتی تصمیم گرفت که مکانیزم ارائه آب را به دو شکل داشت  :

۱- آب لوله کشی برای مصارف عام و ۲- آب بسته بندی برای مصارف آشامیدن و طبخ

آب آشامیدنی را هم می توان از طریق هزینه کاهش یافته در تصفیه حجم انبوه آب ، بصورت شبکه هایی خرد ، بسته بندی و در اختیار عموم مردم قرار داد .

در ضمن می توان برای آبهایی که از طریق شبکه فاضلاب از دست می رود نیز جدی تر فکر کرد .

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام