ای فیلم – گام دیر هنگام فرهنگی

هنگامی که حدود سالهای ۱۳۷۰ جسته و گریخته شروع به مطالعه در مورد تاریخ و تمدن ایران قدیم نمودم ، کنابهای مختلفی را مرور کردم و از محضر بزرگانی چون مرحوم استاد بزرگوار علامه دانشمند جعفری کسب فیض کردم ، دردمند شدم .

دردمندی ام زمانی که داده هایی بیشتر دریافت می کردم ، فزونی می گرفت . سفرهای داخلی و خارجی نیز به این درد می افزود که ما آنچه در اندوخته خود داریم با آنچه برداشت می کنیم یکسان نیست .

اگر از آقای دکتر حیدری( که فنون مذاکرات بین الملل را از ایشان آموخته ام ) بخواهم وام بگیرم ، باید بگویم که هر نقطه ای از ایران ، جایی است حاوی صدها سال تاریخ . حتی جدیدترین نقاط ایران مانند تهران نیز حاوی تاریخ معاصری است مشتمل بر بیش از دو صده تاریخ .

برداشته های ما از این تاریخ و تمدن اما متناسب با اندازه این عظمت نبوده است . تا بدانجا که نه تنها اعراب ، ترک ها و حتی تاجیکهای همسایه نشین به خود اجازه داده اند از این قصور و غفلت کمال سوء استفاده را نموده و بزرگان این مرزپرگهر را بنام خود شناسنامه زدند، بلکه فضای رسانه ای خانواده های ایرانی را هم با MBCs

( MBC1-MBC2-MBC3-,BC4 ) و DUBAI 1 و … و اخیرا FARSI 1 به خود اختصاص دادند  .

گفته ناگفته در این فضای فکری بسیار دارم که فراوان تا حد ظرفیت و شرایط ، در کلاسهایم به آنها پرداخته ام .

اما امروز رویدادی اتفاق افتاد که مسکنی ضعیف برای این درد بزرگ بود :

افتتاح شبکه ماهواره ای مشتمل بر فیلم و سریال های ایرانی که بزبان عربی برای کشورهای حوزه خلیج همیشگی فارس برنامه پخش کند .

فرصتی برای توسعه آنچه در فضای داخلی ، از ایران و ایرانی به نمایش گذاشته ایم ، است برای  آنانی که با ایران امروز کمی بیگانه بنظر میرسند .

یادآوری این نکته را ضروری می دانم که همه آنچه در سریال ها و فیلم ها به نمایش در آوردیم ، همه ایران با پیشینه تاریخ و تمدن ایرانی- اسلامی اش نیست . بدین معنا که اگرچه می تواند توسعه فرهنگ ایرانی باشد اما می تواند به عنوان شمشیری بر ضد خودمان هم باشد ( که در فرصتی دیگر به آن خواهم پرداخت ) .

امید فراوان دارم که شما هم از این رویداد شاد شده باشید و امیدفراوان دارم که مدیران این شبکه به ” بهبود مستمر ” و ” چهره بیرونی ایران ” توجه داشته باشند .

برای آشنایی بیشتر با این شبکه نوظهور به لینک زیر هم سرکی بزنید:

http://www.ifilmtv.ir/fa/

 

One thought on “ای فیلم – گام دیر هنگام فرهنگی

  1. سلام . نظر شما که می تواند شمشیری بر ضد خودمان باشد ؟ کمی ابهام برانگیز است و منتظرم که در باب این موضوع بخوانم . آیا انتقاد از وضعیت موجود فعلی جامعه و تبدیل آن به تصویر را هم چیزی به اسم شمشیر بر ضد خود می دانید ؟!
    موفق باشید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *