سلام تهران آموزشهای کارآفرینی در تلویزیون 11/6/89

بازدیدها: 1

روز پنجشنبه ۱۱ شهریورماه ، روز ویژه ای بود . روز پس از شهادت حضرت امیرالمومنین علی ( ع ) بود . بنابراین تصمیم گرفتم با مبنا قرار دادن نامه حضرت امیر به مالک اشتر ، آموزه های مدیریتی آن را بیان کنم . تاکید هم نمودیم که آموزه های مدیریتی یعنی استنباط بنده به عنوان یک متخصص مدیریت از این نوشته . بدیهی است که دریای غنی حضرت امیر چنان پرمحتوا است که هرکس به فراخور لیاقت و شایستگی خود می تواند از آن پیمانه ای برای سیراب شدن خویش پر کند .

متن این نامه که در اینترنت هم یافت می شود ( اینجا  ) ، یکی از طولانی ترین نوشته های آن حضرت است .

آقای رسالت بوذری که مجری برنامه آن روز بود ، خواندن نامه را شروع کرد :

 

“به نام خداوند بخشاينده مهربان ‏اين فرمانى است از بنده خدا،على امير المؤمنين،به مالك بن الحارث الاشتر” ….

 

این جمله اول از نامه اشاره مهمی دارد به موضوع وحدت فرماندهی در مدیریت . در واقع این نامه ، نامه ای است از یک مدیر بالا دست به مدیر منصوب زیر دستش و در همین جمله اشاره به صادرکننده دستور به گیرنده آن دارد .

موضوع وحدت فرماندهی را پیشتر در برنامه ای که به کارتیمی پرداخته بودم هم نام برده بودم اما امکان تشریح آن وجود نداشت .

وحدت فرماندهی همانگونه که از نامش پیداست ، به معنی آن است که تنها یک نفر باید تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و صادر کند . عدم رعایت این اصل مهم ، می تواند در همه جوانب زندگی و کار ، تاثیر بدی داشته باشد .

در زندگی مشترک ، بین زن و شوهر ، باید در نهایت یک نفر تصمیم گیرنده باشد . در جایی که یکی تصمیم بگیرد و دیگری آن وحدت را قبول نداشته باشد ، بین زن و شوهر اختلاف ایحاد می شود . افزوده شدن فرزندان هم به والدین ، چیزی از این اصل تغییر نمی دهد .

در مجتمع های مسکونی هم چنین است . اگر مدیر ساختمانی وجود نداشته باشد و هرکس برای خودش در ساختمان تصمیم بگیرد ، ببینید چه بلبشویی درست می شود .

در سازمانها و ادارات و مغازه ها هم چنین است . یک نفر باید تصمیم گیرنده اصلی و نهایی باشد .

ممکن است عده ای به این نکته اشاره کنند که پس ” مدیریت مشارکنی و کارتیمی و … چه می شود؟ ”

باید عرض کنم که این روشها به معنی از بین رفتن وحدت فرماندهی نیست بلکه به معنی تقویت تصمیمی است که مدیر می گیرد و در ضمن به معنی ایجاد استقبال عمومی از تصمیم اتخاذ شده است و اصولا اصل وحدت فرماندهی را از بین نمی برد.

 

ادامه بررسی آموزه های مدیرتی این نامه هم ماند برای وقتی دیگر.

فهرست آموزشهای کارآفرینی در برنامه سلام تهران شبکه 5 تلویزیون

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام