جشن نوروز

مرور آئین باستانی نوروز ، نشان می دهد که مراسم آن مملو از سرور و پایکوبی بوده است . به مناسبت حلول سالی نو به جشن و پایکوبی می پرداخته اند و در این جشن گرفتن ، هرآنچه که مایه شادمانی جمع می شد را ابراز می نمودند ، کف زدن ، نواختن آلات موسیقی ، آواز خواندن ، پایکوبی نمودن ، شوخی کردن و … و اصولاً نه صرفاً ایرانیان باستان ، بلکه تمامی مردمان جهان جشن‌های خود را با سرور و پیکوبی همراه می نموده اند ، مردمان چین ، اعراب ، مصریان و سایر گروه های انسانی . آنان در پی هر توفیقی ، به ابراز خوشحالی می پرداختند . توفیق پیروزی در جنگی ، کسب درآمدی ، باران فراوانی ، برداشت محصولی پربار ، ازدواجی ، تولدی و نظایر اینها .

گاهی هم این جشن‌ها نمادی از باورهای دینی ، نظامی ، محلی پیدا می‌نمود . جشن های نظامی که همراه با نمایش حرکات نظامی و رزمی بوده است ، جشن های مذهبی که در اماکن مذهبی صورت می گرفته اند و …

تا جایی که من مطالعه نموده ام ، بخشهایی از جشن ها جنبه های مشترکی دارند . از آن میان شاید بتوان به کف زدن ، هل هله نمودن ، پایکوبی کردن گروهی ، نواختن موسیقی ، رقص و حرکات موزون متناسب با ضرب آهنگ موسیقی و غیره یاد کرد.

اگرچه این رفتار که نشانه ای بر شادی جماعت داشت ، در گذر ایام تغییراتی به خود دیده است اما به نظر می رشد که مبانی اولیه آن همچنان پابرجا مانده و خواهان دارد. گاه به دلایلی کم رنگ شده و گاه به لحاظ پیشرفت های صورت پذیرفته ، به گونه‌ای نوین انجام می پذیرد .

بطور مثال در سالهایی که مردم بسیاری بدلیل بروز مرگ و میرهای فراوان ناشی از بیماری های همه گیر یا جنگ داغ دار بوده اند ، این جشن ها نیز کم رنگ تر شده است . پیدایش و در اختیار قرار گرفتن تکنولوژی نوین هم باعث شده است که دسترسی جهانی به همه آئین ها فراهم شود . مردمان شرق عالم آئین های مردمان مغرب زمین را می بینند و بالعکس .

جشن نوروز در ایران پیشینه ای چند هزار ساله دارد .

در این سالها انواع رویدادها بر ایران گذشته است و هر یک تاثیر خود را بر این رسم و آئین گذارده اند . ورود اسلام به ایران هم تاثیر خود را گذارده است چنان که قرآن را بر سفره هفت سین جای داده است و ادعیه ای عربی – قرآنی بر لحظه حلول سال نو قرائت می گردد و مایه مباهات مردم است که حلول سال نو را در جوار اماکن مقدس به سر برند .

اما امسال ،

نوروز برای گستره آریایی نوروز دیگری است .

ثبت شدن این آئین کهن به عنوان یکی از میراث های فرهنگی جهان موجب شد تا نگاهی ویژه به آن صورت پذیرد . از آن جمله می توان به تغییر در برنامه های مناسبتی تلویزیون و نیز برگزاری آئین جشن جهانی نوروز در ایران یاد کرد .

نکته مهم که مقصود این نوشتار بوده است اینکه :

–          برنامه های تلویزیون شاهدیم که بعضی از کارگردانان شناخته شده توانسته اند با اتکا به پیشینه خود ، استفاده از وسایلی که معمولاً نامتعارف می نمود را متعارف نمایند . مانند استفاده از دایره در سریال ” دارا و ندار ” و نمایش رقص های مردان در همین سریال و نیز آواز خوانی آنها در این سریال و سایر سریال های شبانگاهی ( زن بابا ، چار دیواری ) . انتظار می رود که این به معنی کاهش حساسیت سیستم های نظارتی بر فرهنگ جامعه چنان باشد که برگزاری جشن با همه رفتارهای آئینی آن می تواند صورت پذیرد به شرطی که خلاف اخلاق و دین صورت نپذیرد و نمایش آن در رسانه ملی هم منافی عفت نخواهد بود . ( این در حالی است که این چنین اقداماتی در چند دهه قبل متعارف نبود و به شدت با آن مخالفت می شد .  تا حدی که مسئلولین این رسانه ناگزیر شده بودند برای پخش سرودی به یادبود علامه یزرگوار مرحوم شهید مطهری ، مستقیماً از امام کسب تکلیف نمایند ) .

 

–          اگر تلاش بر آن است تا حضور رسانه هایی که از ایران پخش نمی شند در داخل کشور کم رنگ شود ، گریزی از استمرار این گونه رفتارها نیست تا مردم به رسانه ملی اعتماد کنند نه به رسانه های غیر ملی که شاید اهدافی بغییر از اهداف مردم ایران را در سر بپرورانند .

–          آنچه از تصاویر مراسم ” آئین جشن جهانی نوروز ” بدست آمده است (‌به لینک های انتهای متن مراجعه نمائید ) نشان میدهد که مراسم این جشن به رسمی ترین حالت خود برگزار شده است که جای رفتارهای جشن و سرور در آن خالی بنظر می رسد . گردانندگان ایم امور باید به خاطر  داشته باشند که سالهای بعد ، این چنین مراسمی در کشور هایی برگزار می گردد که با فراغ بالی به رقص و پایکوبی می پردازند و در این صورت می توانند پوششی گسترده برای جلب جهانیان به کشور خود داشته باشند . این در حالی است که در ایران نیز پایکوبی و رقص های آئینی در مناطق مختلف وجود دارد که می توانند به جهانیان معرفی شده و مایه جلب توریست نیز گردند .

http://persianload.com/?p=8608

http://forum.vatandownload.com/forum256/thread25143.html

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1510661

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1510659&Lang=P

One thought on “جشن نوروز

  1. استاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااد سلام
    راستش من اصلا از عید خوشم نمیاد.
    عید واقعی زمانی میاد که همه چیز رو عدالت باشه
    اونم زمانی میسر میشه که حسین زمان بیاید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *