مدیریت زمان 9 – برنامه ریزی ماهانه

بازدیدها: 5

یادمان باشد که برنامه ریزی ماهانه باید در راستای آنچه در دفتر هدفگذاری نوشته ایم صورت پذیرد و یادمان باشد که زمان کمی برای حصول به خواسته هایمان داریم (12 سال اگر که 70 سال عمر کنیم ) . پس باید به دقت به برنامه ریزی بپردازیم .

برای برنامه ریزی ماهانه لازم است ابتدا نکاتی را به یاد داشت :
 یادمان باشد که برنامه ریزی ماهانه باید در راستای آنچه در دفتر هدفگذاری نوشته ایم صورت پذیرد و یادمان باشد که زمان کمی برای حصول به خواسته هایمان داریم (12 سال اگر که 70 سال عمر کنیم ) . پس باید به دقت به برنامه ریزی بپردازیم .

 

برای برنامه ریزی ماهانه لازم است ابتدا نکاتی را به یاد داشت :

 1. در طول ماه ، ما به انجام کارهایی تکراری می پردازیم . مانند اینکه هر شنبه عصر به ورزش می رویم ، یا جمعه ها به دیدن دوستان و آشنایان می رویم و …
 2. با وجودی که در هر ماه ، کارهایی تکراری داریم اما با این حال ماه هایمان یکسان نیست و در ماه های متفوت ، کارهای متفاوتی انجام می دهیم .
 3. می توانیم کارهای تکراری سال را از ابتدای سال برای کل سال پیش بینی کنیم و برنامه ریزی .

برای برنامه ریزی ماهانه بهترین کار ، استفاده از فرمی است که تمام روزهای ماه را در یک صفحه یا حداکثر دوصفحه کنار هم به نمایش گذاشته باشد . روزهای هفته را در خود داشته باشد ، یعنی نشان دهد که شنبه ، یکشنبه ، دو …. کدامند . روزهای تعطیل و غیر تعطیل را نیز مشخص کرده باشد .

دریافت فرم نمونه موجود در تصویر فوق

( اگر تهیه این چنین جداولی براتان سخت است ، می توانید از سر رسیدهایی که روزهای یک ماه را در یک صفحه یا دو صفحه کنار هم نشان داده اند نیز استفاده کنید )

برای تحقق برنامه ریزی ماهانه لازم است گامهای زیر را بردارید :

 1. برنامه های ثابت خود را در ماه با خودکار بنویسید . برنامه های ثابت برنامه هایی هستند که نمی توانید آنها را جابجا کنید یا حذف کنید ، مانند کباسهای مدرسه ، کلاسهای دانشگاه تان ، کلاسهای زبان و کنکورتان ، کباسهای فرزندتان که باید برای آمد و شد وی همراهش باشید و …

علاوه بر این برنامه های ثابت باید برنامه هایی که انجامشان در آن ماه ضروری است را نیز با خودکار بنویسید . کارهایی مانند مراسم تولد یک عزیز، وقت مراجعه به پزشک ، آخرین مهلت پرداخت یک قبض ، سر رسید یک چک و …

 1. به خاطر داشته باشید که ساعات اداری که در آن ساعات در محل کار خود هستید را هم باید به عنوان برنامه های ثابت و غیر قابل تغییر با خودکار بنویسید .
 2. یادتان باشد اموری به ظاهر پیش پا افتاده مانند ایاب و ذهاب ، مسواک زدن ، نماز خواندن ، ورزش صبحگاهی ، ناهار ، صبحانه و نظایر آنها را نیز باید در برنامه ها لحاظ نمود.

   

  حال ، بخشهای خالی جدول ماهانه شما ، جایی است که می توانید از آنها برای انجام برنامه های دلخواهان استفاده کنید . اگر این برنامه ها هم برنامه هایی غیر قابل تغییر هستند ، انها را نیز با خودکار بنویسید ، در غیر این صورت باید از مداد استفاده کنید .

  استفاده از مداد برای آن است که بتوانید در صورت نیاز آنها را پاک کرده و در ساعتی یا روزی دیگر بنویسید .

   

  از کارهای تزئینی و خلاق هم می توانید استفاده کنید . مانند اینکه بجای نگارش کلمات ، از رنگ استفاده کنید . بطور مثال من در برنامه های خودم ، ایاب و ذهاب را با رنگ زرد نشان می دهم . چون یاد آور رنگ زرد تاکسی است . می توانید این موارد را برای سایر کارها نیز انجام دهید .

دریافت نمونه فرم فوق

فهرست مطالب  مدیریت زمان

 

2 thoughts on “مدیریت زمان 9 – برنامه ریزی ماهانه

 1. ممنون از مطلب خوبتان. تصویر فرم کمی مبهم است. می خواستم بپرسم آیا ساعات روز نیز در این جدول به طور جداگانه مشخص می شوند؟ اگر درست فهمیده باشم ستون ها روزهای ماه و سطها ساعات روزند. درست است؟

 2. سلام
  وبلگ خیلی خوبی داری و به درد من که خیلی خورد
  فقط عکس های این پست نمیاد و حتی دریافت فابل pdf هم ممکن نیست و میگه فایل پاک شده
  ممنون میشم این مشکل رو حل کنی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام