مدیریت زمان 7- هدف گذاری 1

بازدیدها: 29

اصولا زمان روزانه ما انسان ها محدود است . نمی توانیم ۲۴ ساعت شبانه روز را صرفا به کار( یا کارها) ی مشخص اختصاص دهیم و بعضی از امور که گاه خوشایندمان هم نیست را انجام دهیم .


اصولا زمان روزانه ما انسان ها محدود است . نمی توانیم ۲۴ ساعت شبانه روز را صرفا به کار( یا کارها) ی مشخص اختصاص دهیم و بعضی از امور که گاه خوشایندمان هم نیست را انجام دهیم .

چه بخواهیم و چه نخواهیم مجبوریم ساعاتی را برای خواب ، غذا ( پختن – خوردن – چیدن و جمع کردن ظرف و ظروف ) ، استحمام و مسواک زدن ، اجابت مزاج و … مصروف داریم . بنابراین حتی 24 ساعت را نیز در طول شبانه روز در اختیار نداریم .

بررسیهای انجام شده نشان می دهد که اگر اعمال انسان در روز را دسته بندی نموده و سپس زمانی که در طول عمرمان برای آنها صرف می کنیم را اندازه بگیریم ، در آن صورت می توان دریافت که چه زمان اندکی داریم برای تحقق خواسته هایمان .

بر اساس تحقيقات لوتار جي سي ورت در سال ٢٠٠٥ زمان عمر یک انسان در طول ۷۰ سال زندگی بطور متوسط بصورت زیر صرف می گردد :

٢٥ سال در خواب

٨ سال مطالعه ، تحصيل و يادگيري

٦ سال استراحت

٧ سال تفريح و تحصيلات

٥ سال رفت و آمد

٤ سال صرف آماده کردن غذا

٣ سال صرف آمادگي جهت انجام فعاليتهاي فوق

١٢ سال باقي مانده ، صرف کار مفيد مي شود

در واقع اگر قرار باشد ۷۰ سال عمر داشته باشیم ، تنها ۱۲ سال وقت داریم تا به کارهایی که مایلیم انجام دهیم ، رسیدگی کنیم یا ۱۲ سال وقت داریم تا آنچه از ما ماندگار می شود ، در خاطره ها باقی می ماند ، خوشایندمان است و موجب افتخارمان می گردد را به انجام رسانیم .

 در این شرایط و با توجه به دستاوردهای این تحقیق ، در می یابیم که زمانمان کمتر از آنی است که می توان تصور نمود . اصلا فرصتی برای اشتباه و دوباره کاری نداریم . جایی برای تکرار وجود ندارد . از آن مهمتر اینکه طول عمرمان در دست خودمان نیست . می توانیم با انجام اموری ( مانند رعایت رژیم غذایی ، فعالیت جسمانی ، کنترل استرس ها و … احتمال طولانی بودن عمرمان را افزایش دهیم ، اما احتمال است . ( گاه که این چنین می اندیشم نگران می شوم که شاید این پستی که نوشته ام ، اخرین پستم باشد )

پس

چاره ای نداریم که دقیق باشیم ، برنامه ای مشخص داشته باشیم ، هوشمندانه و گزینشی به زندگی بپردازیم .

چاره ای نداریم جز اینکه نقشه زندگی مان را شناسایی و طراحی کنیم و مطابق آن پیش رویم .

به بیان ساده تر :

هدف گذاری دقیق داشته باشیم .

 

فهرست مطالب  مدیریت زمان

3 thoughts on “مدیریت زمان 7- هدف گذاری 1

 1. عید بزرگ شیعیان بر عاشقان ولایت مبارک.
  *
  امام صادق(ع) فرمود: … روز غدير خم در ميان روزهاى عيد فطر و قربان و جمعه همانند ماه در ميان ستارگان است. (اقبال سيد بن طاووس ص 466)
  *
  خم غدیر و ساقی و صهبای احمد است
  بـــزم سرور و عــیـــد احــبّای احـــمـــد است
  شور عــظیــم تـاج گذاری مرتضی است
  روز ظـــهـــور آیـــت کــبـــرای احـــمــــد است
  فــرمــان رسیده از طــرف ذات کــبــریـــا
  بعد از نبی، علی است که همتای احمد است
  (حسان)
  شادو پایدارباشید – اسلامی

 2. سلام آقای دکتر
  وبلاگتون رو مطالعه کردم و کلی لذت بردم.مخصوصا توصیف کامل جالبی که از محل کار ما استودیوی تصویر زندگی داشتید.به نکاتی اشاره کرده بودید که خود من با وجودی که هر روز در همان محل برنامه اجرا می کنم دقت نکرده بودم که نشان از باریک بینی و نکته سنجی شما داشت.امیدوارم هفته آینده در استودیو زیارتتون کنم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام