مدیریت زمان 4 – مدیریت چیست؟ 3 ( منابع – انواع مدیریت )

در پست قبلی( مدیریت زمان 3 – مدیریت چیست؟ 2 ( جمعبندی تعاریف – کارایی و اثربخشی )  ) بخشی از تعریف مدیریت را شفاف نمودم و اکنون ادامه مطلب :

 

 
در پست قبلی( مدیریت زمان 3 – مدیریت چیست؟ 2 ( جمعبندی تعاریف – کارایی و اثربخشی )  ) بخشی از تعریف مدیریت را شفاف نمودم و اکنون ادامه مطلب :

واژه مهم بعدی ، منابع می باشد که با توجه به نحوه استفاده از آنها است که می توانیم مدیریت ها را ارزیابی نمائیم و بگوئیم که آیا مدیری موفق بوده است یا خیر.

معمولا  ۴ منبع اصلی برای انجام امورمان داریم :

 

 

منابع مالی ( پول ) ، نیروی انسانی ، تجهیزات و ماشین آلات ( منابع سرمایه ای ) و مواد خام :

* منابع مالی معادل پولی است که در جیب داریم ، در حساب ( های ) بانکی خود داریم ، در منزل برای روز مبادا نگه داشته ایم ، نزد کسی امانت سپرده ایم ، از کسی طلب داریم ( بدهکاران ) ، برای خرید مواد و تجهیزات در اختیار داریم و . . . .

* مواد اولیه کلیه موادی هستند که برای تولید یا ارائه خدمت خود از آنان استفاده می کنیم و اصولا در فرایند تولید تبدیل به کالایی جدید با ارزشی متفاوت ( ارزش افزوده ) می شوند . تمامی موادی که برای تهیه غذا محیا می کنیم ، موادی که برای ساخت قطعات آماده می کنیم ، تمامی وسایلی که برای راه انداختن مشتریانمان استفاده می کنیم ، وسایل اداری که برای انجام کارهای اداری استفاده می کنیم و … همگی مواد اولیه ما محسوب می شوند .

* نیروی انسانی هم شامل کلیه افرادی هستند که از وجودشان می توانیم استفاده کنیم مانند همسر، فرزندان ، اقوام ، همسایگان ، کارمندان ، کارگران و … می باشند .

* منابع سرمایه ای هم تجهیزاتی را شامل می شود که برای ارائه خدمت یا تولید از آنها استفاده می کنیم . اما در فرایند تولید ، این وسایل مانند مواد اولیه به چیزی جدید تبدیل نمی شوند و می توان مجددا برای کالا یا خدمتی دیگر از آنها استفاده نمود . مانند وسایل منزل ، وسایل مغازه ، دستگاه های تولیدی و … .

البته باید تاکید نمود که چهار مورد فوق ، موارد مشترک بین دیدگاه های مختلف است و ممکن است دیدگاه هایی را یافت که علاوه بر این منابع ، منابع دیگری را هم ذکر کرده باشند .

یکی از این منابع که معمولا بطور شفاف به آن اشاره نمی شود ، زمان است . در این مورد بعدا مفصلا صحبت خواهم نمود.

و اما

هرگاه بخواهیم موضوعی یا منبعی را بصورت بهره ورانه پیش ببریم ، پیشوند مدیریت را هم به آن اضافه می کنیم :

– مدیریت تولید = طراحی و استفاده از مکانیزمهایی برای تولید بهره ورانه

– مدیریت منابع انسانی = طراحی و استفاده از مکانیزمهایی برای استفاده بهره ورانه از نیروی انسانی

– مدیریت مالی = طراحی و استفاده از مکانیزمهایی برای استفاده بهره ورانه از منابع مالی

– مدیریت مواد = طراحی و استفاده از مکانیزمهایی برای استفاده بهره ورانه از مواد

– مدیریت خدمات = طراحی و استفاده از مکانیزمهایی برای ارائه بهره ورانه خدمات

– و . . .

 

فهرست مطالب  مدیریت زمان

One thought on “مدیریت زمان 4 – مدیریت چیست؟ 3 ( منابع – انواع مدیریت )

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام