سفر به مالزی 47 – توالت

 یکی از پایه ای ترین نیازهای بشری ، خورد و خواب و قضای حاجت است . معمولا موضوع قضای حاجت را بدلیل رعایت ادب گفتاری پوشیده می داریم ، اما نکاتی را دیدم که مجبورم آنها را به تصویر کشیده و بیان کنم . یقین دارم که آموختنی های این مطالب آنقدر هست که برای باز کردنش مرا خواهید بخشید

یکی از پایه ای ترین نیازهای بشری ، خورد و خواب و قضای حاجت است . معمولا موضوع قضای حاجت را بدلیل رعایت ادب گفتاری پوشیده می داریم ، اما نکاتی را دیدم که مجبورم آنها را به تصویر کشیده و بیان کنم . یقین دارم که آموختنی های این مطالب آنقدر هست که برای باز کردنش مرا خواهید بخشید :

در تمامی اماکن عمومی ( پارک – رستوران – مراکز خرید ( سفر به مالزی 38 – مراکز خرید  ) – اماکن استراحتگاهی بین راهی و … ) به تعداد کافی سرویس بهداشتی وجود دارد . تمامی آنها دارای سه گونه کاسه توآلت بودند : فرنگی – زمینی ( معروف به ایرانی یا اسلامی ) و ایستاده . تذکرا عارضم که من سرویسهای دستشویی آقایان را دیدم و از سرویسهای دستشویی خانمها خبری ندارم ( لطفا سئوال نفرمائید )

تقریبا تمامی توالتهای فرنگی چنان طراحی شده اند که مجهز به چشم الکترونیک می باشند به نحوی که بعد از بلند شدن استفاده کننده ، بطور اتوماتیک سیفون می کشد . بنابراین شما مخزن آب سیفون را نمی بینید ( جایی که معمولا در ایران جایگاه جاسازی مواد مخدر و … معرفی شده است وجود ندارد ) ، علاوه بر اینکه نیاز ندارید به چیزی دست بزنید و دکمه ای فشار دهید تا آلودگی گسترش یابد .

اگر چشم الکترونیک هم نباشد ، روی دیوار دکمه ای بزرگ وجود دارد که می توان با آرنج آن را فشار داد  تا سیفون زده شود .

بسته های بزرگ دستمال کاغذی هم در داخل هر توالت مشاهده می شود .

 

در اغلب سرویسهای بهداشتی کارگری حاضر است که بلافاصله داخل توالت را آبکشی می کند و سپس اجازه می دهد استفاده کننده بعدی وارد شود . اگر کارگر هم نباشد ، مسئولی برای این کار وجود دارد که دائما کنترل می شود . این کنترل از طریق چک لیستی که پشت درب ورودی مجموعه سرویس بهداشتی وجود دارد انجام می شود .

بجز طبقه هم کف برج های دوقلوی کوآلالامپور ( سفر به مالزی 4 – برجهای دوقلو ( برجهای پتروناس ) ) ، در بقیه جاهایی که رفتم ، استفاده از سرویسهای بهداشتی مجانی بود . در آنجا هم پولی حدود 550 تومان می گرفتند ، ورودی می فروختند و شما باید بلیط را به اپراتور مستقر در سرویسهای بهداشتی می دادید . دکوراسیون داخلی ، آئینه ، گلدانهای گل ، عطر موجود در فضا ، پاکیزگی مجموعه چنان بود که به راحتی فراموش می کردید که در جایی هستید که کثیف ترین پدیده زندگی انسانی وجود دارد . به شوخی می توانستیم بگوئیم که برای سرو ناهار مکان زیبایی است .

در ورودی سرویسهای بهداشتی موجود در مساجد دو دمنده بزرگ وجود داشت که هوای تازه را از بیرون به داخل پمپ می نمود . کف محوطه سرویسهای بهداشتی با فوم های متخلخل مفروش بود تا پای نمازگزارانی که بدون کفش باید وارد فضای مسجد و وضوخانه و سرویسهای بهداشتی شوند ، آلوده یا تر نشود . در اینجا هم دکوراسیون مقابل آئینه های کاسه دستشویی دیدنی است .

در شهر هم توالتهای عمومی مدرنی وجود دارد که چون مورد استفاده قرار ندادم تنها به قرار دادن عکسشان بسنده می کنم .

از نکات جالب اما مهم اینکه در معروف ترین ساختمان شهر کوآلالامپور یعنی برج های دو قلوی پتروناس ( سفر به مالزی 4 – برجهای دوقلو ( برجهای پتروناس ) )  ، در کنار کاسه دستشویی ، پوستری وجود دارد که روش دست شستن را با تصویر نمایش می دهد . ( قابل توجه متولیان فرهنگ سازی در کشور )

سفر به مالزی 1 – کلیات و فهرست مطالب

3 thoughts on “سفر به مالزی 47 – توالت

 1. دکتر جان یادداشت جالبی بود و قابل تامل
  البته من گمان می کنم برای ما ایرانی ها این مطلب قابل تامل باشد زیرا که انسان های دیگر روی این کره خاکی سال هاست برای زندگی شان برنامه ریزی کرده اند و مسیر توسعه را طی می کنند این ما هستیم که هنوز اندر خم یک کوچه گیر کرده ایم . وقتی نمی دانی به کجا می خواهی بروی به هر کجا که می خواهی برو
  قربان شکل ماه ات ما را که آقا سفارش کرده و از پل صراط رد می شویم و تمام گناهان و اشتباهاتمان را هم آقا امام … شفاعت می کند می رود پی کارش حالا می خواهد سرویس بهداشتی و زندگی ما هر زهر ماری باشد باشد بچسب آخرت را دنیا دام شیطان است ….

 2. استاد محترم ما باید خدارا شکر کنیم که شما دنیا را نگشته اید اگر نه کل اینتر نت از خاطرات شما بود صدتا مقاله از مالزی کم بنظر می رسد اگر یک کشور در ست حسابی می رفتی چه کار می کردی؟

 3. سلام
  به دلیل نیاز شدیدی که به رفع قضای حاجت دارم و متاسفانه به دلیل وجود پاره ای مشکلات تا یک ساعت دیگر امکان این امر نمی باشد، در جستجوی مطالبی در این باره بودم تا شاید این درد بر من آسان آید
  این شد که در پی جستجو هایم به مطلب شما بر خوردم
  حقیقت امر این است که گویا شما به صورت توریستی به مالزی سفر کرده اید و با سرویسهای بهداشتی توریستی مانند آشنایی دارید و شاید سرویسهای آقایان تنها اینگونه باشد. قابل به ذکر است که “هرچه پول بدی آش می خوری” در مالزی حتی سرویسهای 1585 تومانی نیز وجود دارد که شامل انواع اشانتون های بهداشتی نیز می شود
  اما این موضوع تنها در یک سری از مکان های خاص و توریستی است.. و اگر کمی در این کشور جستجو کنید سرویس هایی را خواهید یافت که از سرویس های میان جاده ایی کشور خودمان بدتر است.
  چندی پیش به دلیل نیاز شدید به یکی از این سرویس ها که در یکی از دانشکده های یک دانشگاه معروف مالزی بود رفتم.. خدا به خیر بگذراند آب کف دستشویی را پوشانده بود و کسی به دادش نمی رسید، دانشجویان می گفتند.. حدود چند ماهی است که اینچنین است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *