فضای ورزش – فضای فوتبال

بازدیدها: 1

یادآوری اولیه :

من متخصص فوتبال نیستم اما از سال 66 رسما در محیط ورزشی ( ورزشکاری – مربیگری و داوری ) بوده ام . این سطور هم با شناختم در این 20 سال است . به هیچ فرد خاصی هم بستگی یا ناوابستگی ندارد.

یادآوری اولیه :

من متخصص فوتبال نیستم اما از سال 66 رسما در محیط ورزشی ( ورزشکاری – مربیگری و داوری ) بوده ام . این سطور هم با شناختم در این 20 سال است . به هیچ فرد خاصی هم بستگی یا وابستگی ندارم.

تحلیل موقعیتها هیچگاه مقید به یک رویداد نیست . تحلیل رویدادها را باید با شناخت مقدمات و مواخرات آنها اانجام داد . انتخاب یک مربی ، کنار گذاشتنش یا استعفایش هم از همین مقوله است .

روزی نوشتم که انتخاب مربی در حد تیم ملی اولا باید بلند مدت باشد و ثانیا باید ورزشکاران در حد تیم ملی باشند ( البته تماشاگران هم باید در قد و قواره همان سطح باشند ) . روزی مربی ای را می آوریم و تلاشی مبارک می کنیم تا 4 سال بماند .

4 سال یعنی یک دوره مطلوب و مبارک . نتیجه بخش .

ااورا کنار می گذاریم بخاطر چند بازی یا نتیجه . او را کنار می گذاریم بدلیل چند مصاحبه . او را کنار می گذاریم بدلیل رفتار تماشاچییان .

ااگر تخصص وی مربیگری نیست چرا آوردیمش ؟ اگر تماشاچیان مربی بهتری هستند چرا از آنان استفاده نمی کنیم ؟ اگر خبرنگاران ( که وظیفه خبر رسانی دارند و نمی دانم معنی آن کارشناسی آن رشته هم هستن یا نه ) تعیین می کنند که مربی که باشد یا نباشد چرا فدراسیون داریم؟ و …

( ن گ :  مربی گری در ایران و تاریخ آن )

روزی مربی خوشنامی را می آوریم و بد بدرقه اش می شویم . ( ن گ : افشین قطبی  و تاریخ آن )

اامروز هم مربی آوردیم و رفت .

سئوال اساسی :

آیا مربی تیم ملی را بر اساس خواسته کسانی که مجله ورزشی می خوانند انتخاب می کنیم یا بر اساس تخصص ورزشی شان ؟

نقطه تصمیم گیری ، تصمیم سازی و تائید تصمیم در فدراسیون فوتبال کجاست؟ مربیان؟ تماشاچیان ؟ هیئت های مذهبی ؟ آکادمی های ورزشی؟

ملاک انتخاب یا رد یک مربی چیست؟ شاخصهایش چیست؟

یقین دارم با این شرایط ( آمدن و رفتن قطبی ها ، دائیها ، مایلی کهن ها ، قلعه نویی ها ، و … ) هیچ خدمتی به کشور نشده است .

یقین دارم که دیگران را هم خواهیم آورد و خواهیم برد . باز هم ورزش کشور فشل خواهد ماند .

شاید بتوان به این سدوال اندیشید که ” آیا مشکل دخالت نا اهلان و نا واردان در اموری که به آنان ربطی ندارد نیست ؟ “

One thought on “فضای ورزش – فضای فوتبال

  1. ما ایرانیان متاسفانه عادت داریم که در هر چیزی دخالت کنیم (حتی بدون تخصص لازم) کاش می شد از این قضاوت های اشتباه دست بکشیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام