آموزش – یادگیری 3

پيشتر ( آموزش – یادگیری 2  ) گفتم که آموزش الزاما منتهي به يادگيري نمي شود . 

حال طبيعي است اگر بپرسيد که اگر آموزش الزاما منتهي به يادگيري نمي شود ، پس کي مي توان گفت که آموزشي تبديل به يادگيري شده است ؟ يا بپرسيد که پس اين همه آموزش که داده مي شود چه ؟

پيشتر ( آموزش – یادگیری 2  ) گفتم که آموزش الزاما منتهي به يادگيري نمي شود . 

حال طبيعي است اگر بپرسيد که اگر آموزش الزاما منتهي به يادگيري نمي شود ، پس کي مي توان گفت که آموزشي تبديل به يادگيري شده است ؟ يا بپرسيد که پس اين همه آموزش که داده مي شود چه ؟

 

بگذاريد اول از دومين سئوال پاسخ گويم :

کاملا درست مي گوئيد. ما در طول سال شاهد ميليونها ساعت کلاس آموزشي هستيم . مهد کودکها و پيش دبستانيها ، دبستانها ، راهنمائيها ، دبيرستانها ، دانشگاه ها ، مراکز فني و حرفه اي ، مراکز آموزشي سازمانها و ادارات ، جرايد ، راديو و تلويزيون و ….  همگي اينها در حال آموزش دادن هستند . اما مي بينيم که يادگيري رخ نمي دهد . مي پرسيد چگونه اين همه آموزش داده مي شود؟

کافي است که ساعت 6.59 صبح تلويزيون خود را روي شبکه يک روشن کنيد . صفحه اي را نشان مي دهد که بيانگر شروع اخبار بامدادي تا لحظاتي ديگر است و در کنار هم تسبيح آن روز را نوشته است .  يعني اينکه مردم هشيار باشيد و به ذکر و تسبيح بپردازيد . تسبيح آن روز را هم دارد آموزش مي دهد.

اما فکر مي کنيد چند درصد مردم تسبيحات هر روز ( که هر روز از تلويزيون آموزش داده مي شود 9 را مي داند و آن را انجام مي دهند ؟ از اين مثال ساده بگيريم و برويم تا بالا .

تازه در موارد بسياري مي بينيم که آموزش ارائه شده همراه با امتحان ، آزمون و مدرک هم هست . نمونه آن ، گواهينامه راهنمايي و رانندگي است که نشان مي دهد دارنده گواهينامه دوره اي ديدخ و از عهده امتحانات هم با موفقيت بر آمده است . اما آيا تعداد تصادفات خيابانها و جاده ها هم تائيد کننده آمئختن رانندگي درست توسط افراد داراي گواهينامه هست؟ آيا فرهنگ ترافيکي ما تائيد کننده اين آموختن هست؟

يا

مدارکي که در دانشگاه به افراد داده مي شود . مگر نه اينکه نشان مي دهد چند سالي دانش اندوزي کرده اند و از عهده تمامي امتحانات بر آمده اند . پس چگونه است که ما وقتي از يک تازه فارغ التحصيل دانشگاه که وارد سازمانمان شده است مي خواهيم تا کاري ساده را انجام دهد ، از عهده اش بر نمي آيد و بايد برايش راه انجام آن کار را هم بگوئيم . اگر يادگرفته است که ديگر نبايد به او بگوئيم چه بکند . مانند اينکه بخواهيم به يک پزشک بگوئيم براي تشخيص بيمار يک بيمار مراجعه کننده بايد چه کاري انجام دهد . مسخره خواهد بود ، نه ؟

بنابراين

ساعات آموزش و حجم زياد آموزش هم خيلي روي ميزان آموختن تاثير گذار نيست .

 

سوال اول هم در پست بعدي

آموزش – یادگیری 1

آموزش – یادگیری 2

 

آموزش – یادگیری 4

آموزش – یادگیری 5

آموزش – یادگیری 6

آموزش – یادگیری 7

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام