آموزش شهروندان شهرهای توریستی

بازدیدها: 1

 

با ولع بسیاری به گفته های عزیزی که اخیرا از سفری یک هفته ای از کشور هند بازگشته است نشستم . مطالب بسیاری گفت از دیده هایش در آنجا و من از ظن خود یار او شدم و استنباط های مدیریتی خود را داشتم .

جمله ای در گفته هایش مرا کاملا هوشیار کرد:

“از راهنمایمان پرسیدیم که در تمام این یک هفته – شما و راننده در کنار ما بودید و همه چیز را برایمان تدارک دیدید بدون اینکه ما دست به سیاه و سفید بزنیم . تازه ما که توریستهای معمولی بودیم و آنچنان هم مرفهانه سفر نیامده بودیم . چگونه است ؟

گفت : در این مدت شما به اندازه حقوق دوازده معلم در کشور ما خرج کردید( برایمان درآمد ساختید ) ”

دیگر گویی به حرفهایش گوش نمی کردم .

نیمی از ایران را گشته ام و هنوز عطش بسیار برای دیدن ” سرزمین مادری ” دارم . اما تاسف از نادانی و کم دانشی مردم شهر ها و روستا های توریست پذیر از شیوه های خدمات رسانی به مسافران .

کاملا مشهود است که نمی دانند یک مسافر ( چه داخلی و چه خارجی ) چقدر برای خودشان و شهرو روستایشان درآمد و اشتغال می آورد . و پیامدش تا چه میزان رفاه زندگی و … خواهند داشت . بنظر میرسد که کافی است فقط آنها( و نیز کسانی مانند مدیران – معلمان – اساتید و … که موثر هستند ) را در جریان این مهم قرار دهیم .

بنظرم خود آنها تلاش برای بهبود را آغاز خواهند نمود.

نتیجه اخلاقی :

مسئولین فقط مردم شهر ها را در جریان منافعمادی حضور مسافر و گردشگر در شهرشان قرار دهند .

8 thoughts on “آموزش شهروندان شهرهای توریستی

 1. از شما بعيده آقاي دكتر باران دوست كه همچين ديدگاه مزخرفي داشته باشيد. شما به چه حقي فرهنگ، اقتصاد و زيرساخت رو به رشد هند رو با فضاي احمقانه جمهوري اسلامي ايران مقايسه ميكنيد. از خودتان سوال كرده ايد كه توريست محترم ايراني با آقا/خانم تورگردان به زبان فارسي صحبت ميكرد يا پشتو يا روسي؟ بله زبان اول هند، هندي نيست، حالا شما در مملكتي كه 90 درصد با سواد داره و از مجموع وزيران دولتهايش فقط يكي اونهم وزير امورخارجه اش كه چندين سال نماينده در سازمان ملل بوده ميتونه انگليسي صحبت كنه انتظار داريد جذب توريست كنه؟ از خودتون پرسيديد كه اين ايرانيهاي فوق هوشمند چرا همش دانشگاههاي هند و مالزي و هر خراب شده ديگه اي رو براي ادامه تحصيل انتخاب ميكنند اونهم ادامه تحصيل در رشته حضرتعالي. بله تا اساتيد و دانشكاههاي ما اينطوريند شك نكنيد كه قلل و فرج جهان را خواهيم پيمود. موفق باشيد.

 2. خواننده عزیز
  سلام
  دیدگاه تند و پرخاشگرانه شما را خواندم . چون بنظرم می رسد باید برای نقد بک دیدگاه ( پیش از که آن را مزخرف بدانیم ) باید به درک صحیح آن دست یابیم . ترجیح می دهم پیش از پاسخ به نوشته تندتان ( که بسیار هم احساسی است ) اشاره کنم که متوجه مسائل زیر در نوشته شما نشدم . اگر مایل به تعامل فکری هستید تا از ان دستاوردی مفیذ برای دو طرف مان داشته باشد به سئوالات زیر بیشتر توضیح دهید ( پیش از آن هم قلبا آرزو می کنم با فردی چنان با سواد مواجه شده باشم که بتواند از این طریق به من چیزی بیاموزد نه اینکه خدای ناکرده با اتکا به خواندن یک یا چند جزوه خود را در حد ارزیابی دیدگاه دیگران بداند ) :
  1- منظور از فضای احمقانه در جمهوری اسلامی ایران چیست ؟ ( امیدوارم به خاطر داشته باشید که مخاطب نوشته شما نه سیاستمدار است و نه نماینده دولت – حاکمیت – نظام و … من یک آکادمیسین هستم که دغدغه دیگری بجز سیاست دارم و آن را به اهلش واگذاشته ام . )
  2- اینکه هندی ها زیانی جز هندی دارند خوب است یا بد ؟ و راهنمایان تورها به چه زبانی مکالمه کنند؟
  3- آیا در نظر شما با سواد کسی است که خواندن – نوشتن می داند؟
  4- اساتید ما چگونه اند ( که اشاره دارید ” اینطوریند ” ) ؟

 3. سلام دکتر عزیز من فارغ التحصیل مدیریت دولتی هستم و برای ارشد برنامه ریزی کردم ممکنه کمکم کنید البته تو زبان انگلیسی کمی ضعیف شدم ممکنه راهنماییم کنید ممنونم 09112557312

 4. سلام استاد گرانقدر
  من عادت ندارم در دعوای دیگران دخالت کنم ولی دیدم این دوستمان کمی بی انصافی کرده اند.
  دوست عزیز نمیدانم به کشور های دیگری نیز مسافرت داشته اید و با مردم آنجا نیز معاشرت نموده اید یا خیر ؟ ولی جهت اطلاع شما من به تعدادی از انها مسافرت و با مردم انها حشر و نشر داشته ام جهت اطلاعتان بگویم که علی رغم تبلیغاتی که میشود مملکت ما از آزاد ترین کشور های خاور میانه است.نمیخواهم لاف بزنم ولی تا نروید و با آنها زندگی نکنید نمیفهمید .

  ضمنا” در رابطه با دانستن زبان انگلیسی مردم هندوستان نیز اگر کمی در تاریخ این کشور مطالعه مینمودید درمیافتید که این کشور تا چند دهه قبل مستعمره انگلستان بوده(امیدوارم معنی مستعمره را بدانید) و به همین دلیل زبان انگلیسی زبان دوم مردم هند میباشد که تمام محصلین بایستی انرا فرا بگیرند.

  ارادتمند شما مهابادی

 5. سلام آقای مه آبادی
  چه عجب از این طرف ها . خوبید ؟ خوشید؟ چه می کنید؟

 6. با سلام مجدد خدمت استاد عزیز
  من که برایتان نوشته بودم حداقل هفته ای یکبار به وبلاگ شما سر میزنم .
  متاسفانه چند روزی بود که مطلب جدیدی از جنابعالی و بادمجانقلی روی سایت نبود .

  ارادتمندشما
  مهابادی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام