ايرانگردي و صنعت توريسم 1

بازدیدها: 1

همواره معتقد بوده ام که ايران سرزميني رويايي است که جاذبه هاي بسياري براي ديدن دارد. علاقمندان به مشاهده اماکن جديد ، اماکن زيبا ، چشم اندازهاي بهشتي ، مائده هاي روي زمين و … مي توانند تمامي خواسته هاي خود را در اين سرزمين پرآوازه بيابند .

بر اين اعتقاد پافشاري کرده و ميکنم و تلاش مي کنم قبل از سير شدن از ديدنيهاي ايران ، به خارج از آن چشم نگشايم . از اين رو شايد بتوانم ادعا بکنم که بغير از يکي دو مرکز استان ، نه تنها ساير مراکز استاني را ديده ام بلکه بسياري از شهرهاي نامي را هم چرخيده ام .

 

اما

 

هربار ايرانگردي برايم ديدي در سينه و آهي از نهاد و تاسفي جانکاه به همراه دارد .

باور اينکه مردمان اين سرزمين کهن که به آوازه اي تاريخي و تمديني مي بالند و بر صفتهاي مهمانوازي و هنرمندي خود مي بالند ، امروز با آنچه در تاريخ و سفرنامه ها از ايشان ياد شده است فاصله بسيار دارند ، نه تنها مشکل بلکه عير متصور است .

آيا مي توان تصور کرد که در شهر توريستي همدان با آنهمه جاذبه گردش گري تاريخي که فرصتهاي رقابتي فراواني برايش به همراه دارد هنوز مردمي  زيرک و صاحب نگرش اقتصادي که بتوانند از اين فرصتها بهره گيرند وجود نداشته باشد ؟

آيا مي توان متصور بود که در شهر نامي شيراز که به يمن حافظ و سعدي خود آوازه جهاني دارد اما کارکنان اماکن گردشگريش رفتار با مشتري را بلد نيستند؟

آيا مي توان به انديشه راه داد اين نگرش را که در شهر توريستي ماسوله در هنگا تاريکي پس از اذان مغرب ، وسيله اياب و ذهابي براي گردشگران پيش بيني نشده و اگر وسيله نداشته باشند واويلا است؟

و

در اصفهان آدرس درست نمي دهند ،

ساعت 9 شب در نائين رستوراني براي شان خوردن يافت نمي شود ،

در هتل ايرانگردي اروميه ساعت 7 صبح زودتر نبايد بيدار شويد ( چون کارکنان هم خواب هستند ) ،

در مشهد براي سفر به طرقبه و طوس نمي توانيد به حرف رانندگان اعتماد کنيد ،

در لاهيجان . . .

در تبريز . . .

در کرمانشاه. . .

در بندرعباس . . .

در اهواز. . .

در کرمان . . .

در سمنان . . .

در . . .

 

اين نابساماني چند وجه دارد:

حکومت مردان ، مردم ساکن در همان شهر و مسافران .

One thought on “ايرانگردي و صنعت توريسم 1

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام