تولید بدون کارخانه 6

بازدیدها: 3

دوست عزیزم جناب کیان پارسا در مورد  سمینار تخصصی آشنایی با مفاهیم و مبانی تولید بدون کارخانه  و سپس تولید بدون کارخانه 2  مرقوم فرموده اند :

” جناب آقاي دكتر باران دوست، با سلام،

حضرتعالي نوشته بوديد “روش های مختلف تولید باید متناسب با شرایط کشوری

که …اروپایی بودند.”نميدونم اين مطلب چه جوري به به الزام توليد بدون كارخانه در

اين مملكت ارتباط پيدا مي كنه؟ نميدونم شايد هم ما برزيل يا كره شديم شايد هم

ژاپن اسلامي…”

باید عرض کنم که :

اولا : دلیلی برای عدم آشنایی متخصصان کشور عزیزمان با شیوهای مختلف و نوین کسب و کار که در دنیا استفاده می شود وجود ندارد. باید اجازه دهیم افراد متخصص به دانش روز تجهیز شوند و با تحلیل خود بتوانند از آنها برای افزایش بهره وری و توانهای کشوری که به آن می بالیم و با غرور از یشینه آن یاد می کنیم استفاده کنند. در واقع فکر می کنم به اندازه تحریمهای بین المللی مردم را تحت فشار قرار داده است که دیگر خودمان نباید به تحریم آموزشی و سانسور علمی متخصصان دست بزنیم .

ثانبا : باید به یاد داشته باشیم که امروز کشورها بر اساس مزیت رقابتیشان برنامه ریزی می کنند و یشرفت . در مواردی هم شاهدیم که حتی به خلق مزیت رقابتی و تبدیل تهدید به فرصت پرداخته اند . از آن میان می توانم به چند نمونه اشاره کنم :

۱-امارات : تصویری که از  ۳۰ سال قبل امارات همه به خاطر داریم کشوری است بیابانی با شنزارهای فراوان که آنها را با تحقیر فراوان به سوسمارخوری موصوف می کردیم . امروز چه؟ از همان صحراها دلار توریستها را جذب کرده اند و ثروت اندوزی می کنند .

۲- ژاپن دهه ۱۹۵۰: ویرانیهای گسترده جنگ جهانی دوم بر تمام کشورشان سایه افکنده . در مواردی یاد شده که حتی غذایی برای خوردن نداشتند و ناچارا باید از ریشه گیاهان تغذیه می کردند. با شناخت توانائیها و مزیتهایشان امروز توانسته اند نه تنهاپدر دشمن بزرگشان ( آمریکا ) را در بیاورند بلکه وادارش کرده اند که در مواردی سر تسلیم در مقابلشان فرود آورد.

۳- مالزی ….

۴- اندونزی….

۵- هند ….

…..

سئوالی که وجود دارد اینکه ایا نباید به این بیاندیشیم که اگر ایران خودرو ی ما همزمان با هیوندا یا قبل از تویوتا ایجاد شده چرا آنان در صدر هستند و ایران خودرو در کف؟ آیا به دلیل توجه به شیوه های نوین تولید – توجه به آموزش های جدید – توجه به مزیتهای رقابتی و تغییر ناتوانیهایشان نیست؟

ثالثا : وظیفه بخشی از جامعه که تحصیل کرده اند و فرهیخته نام گرفته اند را ایجاد تحولات رو به بالا و پیش برنده در جامعه می دانم . می دانم که شما هم مانند من دلسوز جامعه هستید و با دیدن بسیاری از اشتباهات متاثر و متاسف می شوید . اما اگر ما ماندیم در این کشور برای این است که رو به پیشرفت تلاش کنیم . یقین دارم که شما هم با من موافقید که تحول جامعه ای که ۳۰۰-۴۰۰ سال به شیوه ارباب رعیتی کار و زندگی کرده به سمت جامعه ای دموکرات و پیشرفته به طرفتین العینی امکان پذیر نمی باشد . باید زمانی که ممکن است معادل عمر یک نسل هم باشد سپری گردد تا نتیجه های دلخواه مردم عاید گردد. در ضمن یقین دارم که شما هم مانند من از این کندی تحول و تغییر گله دارید و سرعت بیشتر را انتظار . اما همه می دانیم که نمی توان زودتر از زمان پیش رفت .

سایر نوشته ها :

سمینار تخصصی آشنایی با مفاهیم و مبانی تولید بدون کارخانه

تولید بدون کارخانه 2

تولید بدون کارخانه 3

تولید بدون کارخانه 4

تولید بدون کارخانه 5

 

One thought on “تولید بدون کارخانه 6

 1. جناب آقاي دكتر باران دوست،
  با سلام
  اولا عارضم كه ظاهرا توليد بدون كارخانه را نميتوان شيوه نوين كسب و كار در دنيا ناميد، اينرا حضرتعالي كه دكتراي مديريت داريد بهتر از هر كس ديگري ميدانيد.
  ثانيا به نظر حقير بايد و بايد بتوانيم بر اساس مزيت رقابتي برنامه ريزي كنيم ولي سوال من از شما اين است كه كدام فرهيخته اي تا كنون به اين سوال جواب درست داده است، واقعا آيا شما از خود سوال كرده ايد مزيت نسبي، رفابتي، تكنولوژيك و … كشور ما چيست و چرا؟
  سن بنده ۳۰ سال قبل امارات را نميتواند به خاطر بياورد (شما را نميدانم)… ما ايرانيها (ي فرهيخته) عادت كرده ايم، ژاپن، كره، مالزي و … را هميشه ياد كنيم تا ذهن بيمار خود را با ايده آلهاي آنها، كار و تلاششان، علم آموزي و دانششان،…قدري التيام دهيم…اما فراموش كرده ايم كه:
  “سئوالی که وجود دارد اینکه ایا نباید به این بیاندیشیم که اگر ایران خودرو ی ما همزمان با هیوندا یا قبل از تویوتا ایجاد شده چرا آنان در صدر هستند و ایران خودرو در کف؟ آیا به دلیل توجه به شیوه های نوین تولید – توجه به آموزش های جدید – توجه به مزیتهای رقابتی و تغییر ناتوانیهایشان نیست؟”دوست من، جواب اين سوال منفي است…دليل آن روشن است…ما همايش برگزار ميكنيم و خود را فرهيخته ميدانيم و كارگر خط توليد را آدمي ميدانيم كه به سفره ما محتاج است و اين ما هستيم كه بايد با سواد ناداشته مان بايد او را ارتقا دهيم… آنها خود را كارگر خط توليد ميدانند و
  فرهيختگي را در ايجاد كار و ثروت ميدانند… با آرزوي توفيق

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام