سفر به همدان 16 – صنعت توريسم در همدان

بازدیدها: 1

صنعت توريسم شامل مجموعه اي از عناصر است که از نظر من آژانسهاي مسافرتي ، آزانسهاي حمل و نقل ، هتل ها و مهانسرا ها ، رستورانها و کارکنانشان و کارکنان مراکز اقامتي در اولويت قرار دارند .

از اين نظر همدان بسيار فقير است و کاملا عقب مانده محسوب مي گردد. شايد به اين دليل که مردم آن مردمان سخت کوهپايه بوده هميشه مکاني را داشته اند که مشتاقاني بسوي آن جلب شوند . در واقع مزيت رقابتي اين شهر بصورت آماده در اختيار است و نيمه گرم سال هم مي دانند که مسافر به اندازه اي که اموراتشان بگذرد به آنجا خواهد آمد . پس نگران مسافر و نحوه برخورد با او نمي باشند . اما يقينا در طول چند سال آينده در مي يابند که با اين حال و روز خيلي نمي توانند به اين روند ادامه دهند .

هتلي که ما در آن اقامت داشتيم ( هتل مرمر ) بسيار کثيف بود. لک دست روي همه شيشه ها به چشم مي خورد. اتاقها کهنه با رنگها و کاغذ ديواري تابله کرده و ورآمده . سرويسهاي بهداشتي اتاقها جرم گرفته ، کارکنان هم شل .صبحانه شامل کره ، مرباي گل و عسل يک نفره به همراه نانهاي بيات و افتضاحي بود که در کيسه هايي جداگانه نگهداري مي شد.

کارکنان هتل و کليه رستورانها آنقدر شل و بي خواصيت بودند که در نرمال کارکردن مغزشان ترديد مي کرديد. اصلا به ذهنشان خطور نمي کرد که اگر مشتري آمده ، بايد برايش سرويس پذيرايي بياورند . شما مجبور بوديد يک به يک تمامي کمبودهاي ميز را به آنها گوشزد کنيد چون خودشان نمي فهميدند که روي ميز نمک نيست ، قاشق کم است ، ليوان بايد باشد و … . البته بين هنگامي که اين موضوع را به آنها مي گفتيد تا هنگامي که نياز را تامين کنند ،‌آنقدر فاصله بود که تقريبا از خير آن کمبود بايد مي گذشتيد .

در رستورانهايشان يخ وجود نداشت .

با کباب پياز سرو نمي کنند . از آن جالب تر اينکه وقتي ما و چند مسافر ديگر درخواست پياز کرديم در کمال حيرت پاسخي احمقانه دريافت کرديم که چون پوست نکنده است نمي آوريم . حتي ما و يک ميز ديگر در يکي از رستورانها وقتي گفتيم عيب ندارد ، خودمان پوست مي کنيم با اکراه بسيار و تاخير طولاني ييک پياز گنده پوست نکنده آوردند که ديگر تقريبا غذا خاتمه يافته بود .

در هنگام دريافت سفارش غذا چنان برايتان منو را توضيح مي دادند که گويي آمده ايد تا کمي از ارثيه فاميلي آنها را بخوريد و نگاهشان به انسان چنان بود که رنگي از مهمان نوازي در آن ديده نمي شد.

فهرست مطالب : سفر به همدان 1

One thought on “سفر به همدان 16 – صنعت توريسم در همدان

  1. مثل همیشه با سلام
    از خواندن این پست حسابی ناراحت شدم نه به خاطر شما بلکه به خاطر اهمیت ندادن به صنعت گردشگری در شهری که پتانسیل نسبتا خوبی دارد .شاید هنوز مردم ما عظمت این صنعت را درک نکرده اند. البته با دیدن یک هتل و دو رستوران نمیشود در مورد تمام مردم شهر یا تمام هتل و رستوران های آن قضاوت کرد با این حال یک هتل آنقدر برای گردشگری مهم است که همه ی هتل ها . از اینکه ضعف های شهرم را از زبان یک مسافر شنیدم خوشحالم چرا که به اندازه ی خود میتوانم در رشد فرهنگ رویارویی با گردشگران موثر باشم .
    امیدوارم سرویس دهی و برخورد نامناسب شما را از سفر دوباره به شهری که پتانسیل تبدیل شدن به پایتخت تاریخ و تمدن ایران را دارد منصرف نکند .
    به امید موفقیت شما

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام