جشن هاي مذهبي

بازدیدها: 1

به مناسبت نيمه شعبان به يک مراسم مولودي دعوت شده بودم . پس از سالها که خود در برگزاري مجالس مذهبي بسيار فعاليت داشتم ، اين اولين بار بود که مجددا در چنين مجالسي حضور مي يافتم . تنها اينبار فرق اساسي که با قبل داشت اينکه اولا صاحب مجلس يا برگزار کننده نبودم و ثانيا سالها مطالعه و تحقيق ، دامنه ذهنم را گسترده تر کرده بود.

در تمامي طول مجلس افکاري به ذهنم رسيد :

1-     مجالس عزا و شادماني مذهبي تماما يکسان است . سخنراني کساني که نوصيه به نيکي مي کنند ، شعرخواني ، تواشيح و مداحي ( يا مولودي ) .

2-     در مجالس عذا مي گرييم و در شادي نيز.

3-     در عزا مداحي و در شادي مولودي . شعرها عموما يکي است ، ريتم خواننده فرق مي کند . اگر کسي مراسم را به چشم نبيند شايد تفاوت اين دو را درک نکند .

4-     گاه در اين مجالس حضور افرادي که شاني براي مجلس قائل نيستند ، بي حرمتي هاي اساسي به صاحب مجلس ، بزرگي که مجلس بنام اوست و لطمه اي بزرگ به کساني که دين را به استناد حاظرين در اين گونه مجالس ارزیابی مي کنند وارد مي کند . در اين مجلس هم شاهد حضور تعدادي جوان بودم که به متلک پراني و لش بازي به شوخي با دوستان خود مي پرداختند ، غافل از اينکه بغير از آنان در آنجا کساني ديگر هم هستند و شاهد رفتار ايشان .  بخاطر آوردم زماني که خود در کار مجالس مذهبي بودم . جواناني که روزها به ايجاد مزاحمت براي نواميس مشغول مي شدند ، در مجالس مذهبي شرکت مي کردند و بر سرو سينه هم مي زدند و پس از پايان مجلس هم روز از نو روزي از نو.

5-     خاطره اي که از اين قبيل مجالس در ذهنم تداعي مي گردد صداي آزار دهنده بلند گو ، حضور چهره هاي غير موجه اخلاقي ، حرص و عجله در خوردن ميوه و شيريني و غذا به حدي که بعدا به ميزان آنچه خورده اند ببالند ، ريخت و پاش زباله تا مسافتي دور از مجلس بر سطح خيابان و کوچه و … است .

اميد بسيار دارم که اگر قرار است حاجتي در اين مناسبتها برآورده شود ، اين آرزوي من هم برآورده شود که ذهن مردم ما چنان تغيير کند که نام مسلمان شايسته مان باشد . مسلماني که متدين به کامل ترين دين است .

خدا عاقبت همه ما را ختم بخير نمايد .

2 thoughts on “جشن هاي مذهبي

  1. با سلام

    امیدوارم با حضور ودانش شما استادان گرامی علم و اگاهی ما در مورد

    دینمان فرهگمان بازسازی شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام