وقت شناسی 2

بازدیدها: 0

در پست قبلی پیرو دیدگاه ” ما چگونه ما شویم ” در باب مدرنیزاسیون و تاثیر آن بر رفتار افراد بصورت خیلی مختصر و بدون حواشی – کمی اشاره داشتم .
در پست قبلی پیرو دیدگاه ” ما چگونه ما شویم ” در باب مدرنیزاسیون و تاثیر آن بر رفتار افراد بصورت خیلی مختصر و بدون حواشی – کمی اشاره داشتم .

یکی دیگر از تاثیرات مدرن شدن جوامع – پر بها شدن وقت است . البته آنچه خواهم گفت از منظرگروهی از افراد محل اشکال است و عده ای آن را نمی پسنددند اما به  هر حال وجود دارد.

زندگی مدرن که نماد بارز آن در اروپای غربی و ایالات متحده مشاهده می شود دارای رفتاری مبتنی بر اقتصاد آزاد است . بدین معنا که افراد و سازمانها تعیین کننده قیمت و نوع همکاری که انجام می دهند هستند .

در نتیجه در دراز مدت آنچه تعیین کنده روابط می تواند گردد – پول است .

منافع مادی تعیین کننده رفتار افراد و سازمانها می گردد.

یکی از این تاثیرات اینکه افراد بسیاری هستند که بصورت ساعتی کار می کنند و ساعتشان دارای بهایی خاص و تعریف شده است  . بر اساس میزان زمانی که کار کرده اند پول می گیرند و متناسب با درآمد مکتسبه هم مالیات می دهند و …

روز را در جایی کار می کنند و اگر حوصله داشته باشند یا نیاز مادی – شب هم در جایی دیگر .

روز درس می خوانند و شب کار می کنند .

روز در سازمانی فعالیت دارند و شب هم در مغازه ای .

روز پرستارند و شب هم نگهدارنده کودکان والدینی که می خواهند به مهمانی بروند و بچه ها را با خود نبرند .

متناسب با ساعات کارکردشان درآمد دارند . کار را هم ننگ و عار نمی دانند . دانشجویان و دانش آموزان هم می توانند برای خودشان کاری بیابند و مشغول آن گردند و درآمد داشته باشند.

در این چنین جامعه ای وقت واقعا حکم طلا را پیدا می کند . کسی که دیگر از هر ساعتش پول در میآورد نمی تواند زمانش را صرف اموری کند که توجیه اقتصادی ندارند . بنابر این برای جلساتشان که درآمدی دارد و ارزشی – ارزش قائل می شوند .

به هر وسیله ممکن عوامل مخل مدیریت زمان را حذف می کنند. دیگر اتلاف وقت در ترافیک بی معنی است . نباید زمان را در ترافیک ماند . اگر هم چنین می شود برای آن زمان هم برنامه دارند .

در ترافیک می خوابند – روزنامه و کتاب مطالعه می کنند – به موسیقی دلخواهی که در هنگام کار نمی توانند گوش کنند گوش می دهند و …

تازه از این هم دقیق تر می شوند .

برای اینکه مجبور نشوند تا به بی برنامگی در ترافیک و … دچار شوند تلاش می کنند تا باوسائل حمل و نقل عمومی تردد کنند تا نیازی نداشته باشند که به رانندگی بپردازند و زمان را از دست بدهند .

 

در این زمینه می توانید به نظرات خوانندگان  هم مراجعه نمائید.

One thought on “وقت شناسی 2

  1. باسلام خدمت استاد گرانقدر
    من هم کاملا با نظر شما موافقم و میخواهم مثالی برای شما بزنم .
    مسیر حرکت من بطرف اداره از بزرگراه آزادگان بطرف دهکده المپیک میباشد و بعضی از روزها در این بزرگراه ترافیک بسیار سنگینی بوجود می آید که بالاجبار و گاها تا چند ساعت وقت ما و دیگر اتومبیل هایی که در ترافیک مانده اند تلف میشود و وقتی که کم کم جلو میرویم به محلی که تصادف شده میرسیم که دو یا چند اتومبیل در وسط اتوبان متوقف شده راه بندان کرده و منتظر افسر هستند نکته جالب اینجاست که کل خسارت وارده بعضا” بسیار ناچیز (در حد یک چراغ خطر و یا خراشیدگی کم) میباشد ولی رانندگاه محترم از سر لجبازی حاضر به کنار گذاشتن و باز کردن راه عبور دیگران نمیشوند که هزینه مصرف سوخت خودروهای گرفتار در ترافیک خیلی بیشتر از خسارت وارد شده به آنها میباشد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام