وضع معیشتی مردم

بازدیدها: 1

کمتر از 12 ساعت از نگارش مطلب قبلی نگذشته بود که روزنامه صبح همشهری در تیتر صفحه اول خود از تذکر مدرسین حوزه به  مسئولین دولتی مبنی بر رسیدگی به وضع معیشیتی مردم نوشت.

در کنارش خبر ازخاموشیهای برنامه ریزی شده آمده بود و در صفحات همان روزنامه از شایعه به عنوان عامل گرانی یاد شده بود. جدی بودن بحران آب هم یادآوری شده بود.

به عنوان یک محقق آموخته ام با دیدی پرسشگر به مسائل بنگرم لذا  آنچه توجهم را جلب نموده است آنکه :

آیا  در طول یکی دو سال اخیر مردم این کشور چنان زادو ولدی داشته اند که سرانه اقتصادی کفاف آب و برق و برنج و ماکارونی و شیر و … ایشان را نمی دهد و یا آنکه در این ایام می شد برای چنین پدیده هایی پیش بینی و برنامه ریزی نمود.

بخاطر دارم در جلسه ای با مدیران شبکه دوم سیما به نقل از آقای هاشمی ( رئیس اسبق سازمان صدا و سیما ) نقل کردند که در بازدید ژاپن به ایشان برنامه تمامی کانالهای رادیویی و تلویزیونی آن کشور با تمام جزئیات و اسامی برای پنج سال بعد  را نشان داده بودند .

یعنی می دانستند که کارگردان – مجری – فیلم بردار – صدا بردار  و … فلان برنامه در پنج سال دیگر کیست .

از آنجائیکه کشور ژاپن کاملا رقابتی است می توان چنین فرض کرد که بیشتر در معرض تاثیر از عوامل و حوادث جهانی باشد . با این حال برنامه ای با چنین دقت می نگارند.

به خاطر آوردم ه مسال برخورد حوا پیما به ساختمانهای تجارت جهانی را در هنگام ساخت آن لحاظ کرده بودند ( اگر چه آن زمان هوا پیما ها ظرفیت سوخت گیری ۸۰۰۰ لیتر بنزین را نداشته اند ) .

اینکه ما نمی توانیم دلیل بر نادانی ایرانیان نیست . بلکه بنظر میرسد که حواشی را بر اصل ترجیح میدهیم.

اینکه ترن هوایی بسازیم یا مترو و برسر آن مدتی کشمکش ایجاد شود. اینکه کارت بنزین تهیه کنیم و در مقابل صرفه جویی بزین داشته باشیم و در کنارش برداشت برنامه ریزی نشده از صندوق ذخیره ارزی برای خرید بنزین و کاهش نیافتن آلودگی شهر هران . ( البته از صمیم قلب آرزو می کنم که کارتی شدن بنزین در کل کشور به دلیل تمایل به کاهش آلودگی صرفا هوای تهران نبوده باشد )

یقین دارم که مردمانی که در تاریخ نشان دادهاند می توانند بر مشکلاتشان فایق آیند اینبار هم می توانند با تکیه بر علم و دانش و شعور خود و با تکیه بر تخصص نخبگانشان بر مشکلاتی که صدای حوزویون را نیز بلند کرده است فایق آیند.

 

2 thoughts on “وضع معیشتی مردم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکلینکدیناینستاگرامیوتیوبتلگرام