گزیده سخنرانی مقام رهبری در دیدار نخبگان جوان دانشگاهى (۵/۶/۸۷)

سخنرانی مقام اول کشورها همیشه مورد توجه تمامی رسانه ها و مسئولین کشور است و تلاش می کنند تا افکار و برنامه های خود را مطابق آن پیش ببرند و یا نشان دهند که مطابق آن بوده اند . 

بخشهایی از آخرین دیدار فرهیختگان کشور با مقام رهبری را انتخاب کرده ام که برایم توجه برانگیز بوده است :

سخنرانی مقام اول کشورها همیشه مورد توجه تمامی رسانه ها و مسئولین کشور است و تلاش می کنند تا افکار و برنامه های خود را مطابق آن پیش ببرند و یا نشان دهند که مطابق آن بوده اند . 

بخشهایی از آخرین دیدار فرهیختگان کشور با مقام رهبری را انتخاب کرده ام که برایم توجه برانگیز بوده است :

 – خیلى روز شیرین و ساعت خوشى براى بنده است که در جمع یک مجموعه‏ى نخبه، زبده و امیدبخش براى آینده‏ى کشور، بنشینیم و راجع به یکى از اساسى‏ترین و اصلى‏ترین مسائل کشور – که مسئله‏ى پیشرفت علم و بر اساس آن پیشرفت فناورى است – بحث کنیم.

 

شما نمیتوانید در هیچ دینى – بخصوص دین اسلام – یک تعبیر و جمله‏اى پیدا کنید که نشان‏دهنده‏ى این باشد که این علوم دنیوى فایده‏اى ندارد یا مضر است یا نباید دنبالش رفت؛ بعکس، همه‏ى این دانشهائى که تا امروز بشر به آنها دست پیدا کرده – که وسیله‏اى است براى اینکه انسان بتواند از این حقیقتى که وجود دارد و این طبیعتى که خدا براى ما آفریده، بهتر استفاده کند – و همچنین دانشهائى که تا امروز بشر به آنها دست پیدا نکرده – شاید دانشهاى بیشترى در آینده پیدا خواهد شد که حجم و کمیت آنها از همه‏ى دانشهاى بشرى از اول تا حالا بیشتر است و بشر در آینده به آنها دست پیدا خواهد کرد – همه‏ى این دانشها از نظر اسلام باارزش است.

– خودِ علم ارزش است. این ارزش را کسانى میتوانند به ضد ارزش تبدیل کنند که از او علیه منافع بشریت استفاده کنند؛ اما خودِ دانش یک ارزش است.

– ما امروز نفت را میسوزانیم؛ ممکن است در آینده، بهره‏مندى‏هائى از نفت براى بشر به دست بیاید و به قدرى ارزشمند بشود که هیچ عاقلى حاضر نباشد یک قطره‏ى نفت را بسوزاند؛ به جاى آن از انرژیهاى دیگر استفاده کنند.

امروز بیش از دو میلیارد انسان در دنیا گرسنه‏اند! این شوخى است؟ امروز ملتهائى بر روى طلا راه میروند، ولى شکمشان گرسنه است.

– ببینید در طول تاریخ، علم در بین ملتهاى دنیا دست به دست گشته؛ شما هیچ ملتى را پیدا نمیکنید که از اول تا آخر، دانش در اختیار آنها بوده….. در این مسابقه‏ى در بین جوامع بشرى – ملتها مسابقه دارند و از هم جلو میزنند – از لحاظ دانش یک وقتى شرق جلو بود، یک وقتى کشورهاى اسلامى جلو بودند و یک وقتى بخصوص کشور ایران جلو بود؛ همین حالتى که امروز شما در بعضى از کشورهاى غربى مشاهده میکنید که از لحاظ علم در رتبه‏ى بالائى هستند و دیگران باید سرشان را بالا کنند تا آنها را ببینند، یک روز کشور شما همین حالت را داشت و کشورهاى اروپائى و کشورهاى شرقى و غربى باید به بالا نگاه میکردند تا میتوانستند دانشمند ایرانى را ببینند؛ دانشمندان عظیمى که نه فقط در علم، حتّى در فناورى – فناوریهاى متناسب با آن روز – از همه‏ى دنیا جلو بودند. یک روزى اینجورى بوده؛ یک روز هم غربیها جلو افتادند.

انسانها در یک حدى محدود نمیمانند و انسان را نمیشود زندانى کرد. بالاخره جوشش استعداد انسانى – چه در زمینه‏ى علمى، چه در زمینه‏ى سیاسى – کار خودش را میکند، و کرد. حرکتهاى فراوانى از طرف مردم در جاهاى مختلف دنیا به وجود آمد. وضع امروز دنیا این است که قدرتهائى که داراى پیشرفت علمى هستند، سعى میکنند این پیشرفت را به صورت انحصارى نگه دارند. شماها خوب میدانید، بخشهائى از دانش در کشورهاى پیشرفته‏ى غربى هست که مطلقاً اجازه‏ى دسترسى به آنها به کسانى خارج از محدوده‏ى خودشان داده نمى‏شود؛ یعنى اختصاصى است. مثل این سندهائى که وقتى کهنه شد، منتشرش میکنند؛ دانشى هم که در اختیار آنهاست، وقتى از آن مرحله‏ى اهمیت و درجه‏ى اوّلى افتاد، آن وقت اجازه میدهند دیگرى دست پیدا کند؛ آن وقتى که خودشان به یک مرحله‏ى بالاترى رسیده باشند. این‏جورى‏اند و در زمینه‏ى علم، انحصارطلبند.

امروز یکى از پایه‏اى‏ترین گفتمانهاى کنونى کشور ما باید گفتمان پیشرفت علم و فناورى باشد؛ این برو برگرد ندارد.

ببینید، علم مایه‏ى قدرت و ثروت است.

این سالهائى که شما راه افتادید و این کاروان علم در کشور حرکت کرده، دستاوردهاى بسیار زیادى داشته. همین تقریباً ده دوازده سال اخیر که این تفکر علم‏گرائى و دنبال علم رفتن و نهضت تولید علم و نهضت نرم‏افزارى و مسئله‏ى نخبه‏پرورى در کشور شروع شده، تا امروز ما خیلى پیشرفت کرده‏ایم. این پیشرفتها مغتنم است.

– این چینیها – که الان شما مشاهده کردید و در جریان المپیک در پکن، یک گوشه‏اى از توانائیهاى فنى چینیها نشان داده شد و در واقع رو شد – خیلى پیشرفتهاى خوبى دارند از لحاظ علمى

اگرچه وضع کنونى را قابل تحسین میدانم، اما به هیچ وجه قناعت به این وضع را مجاز نمیشمارم، براى هیچ کس: نه براى دولتیها، نه براى خود شما جوانها، نه براى اساتیدتان. ما هنوز خیلى باید راه برویم؛ خیلى باید حرکت کنیم. فاصله‏ى ما هنوز با آن قله‏ها – حتّى، برخى پائین‏تر از قله‏ها – زیاد است. باید این فاصله‏ها را طى کنیم.

–  ثروت را از همین راه باید به دست بیاوریم. آن روزى که ما بتوانیم درآمد کشور را از راه دانشمان به دست بیاوریم و درِ چاههاى نفت را پلمب کنیم، آن روز براى ما روز خوبى است. امروز ما داریم از ذخائرمان میخوریم. بیشتر بودجه‏ى کشور از نفت است. نفت ذخیره‏ى ماست. گنجینه‏مان را داریم تخلیه میکنیم؛ از روى ناچارى. باید روزى برسد که بتوانیم از دانش خود نان بخوریم و این ملت بتواند از دانش خود ثروت تولید کند. آن وقت خودِ آن ثروت به پیشرفت دانش کمک خواهد کرد. یک هم‏افزائى پى در پى دارند: علم به ثروت کمک میکند، ثروت به علم کمک میکند؛ دائماً هم‏افزائى به وجود مى‏آید. ما باید دنبال این روز باشیم.

–  یکى از ضعفها ناهماهنگیهاست؛ در بخشهاى مرتبط با دانش و علم و فناورى، بایستى هماهنگى کامل بوجود بیاید.

– یک چیز دیگرى که من اینجا لازم است مطرح بکنم – اگر چه مخاطبش در واقع کس دیگرى است – مسئله‏ى بزرگداشت نخبگان و تکریم نخبگان است. در این زمینه، در واقع رسانه‏هاى ما و بخصوص رسانه‏ى ملى و صدا و سیما، مخاطبند. خب، شما ملاحظه کنید در تبلیغاتى که انجام میگیرد: هنرپیشه‏ها و هنرپیشه‏هاى خارجى و اسمهاى گوناگون تبلیغ و ترویج میشوند. مثلاً مسابقه میگذارند توى تلویزیون و سؤال میکنند: اسم قهرمانِ اولِ فلان فیلم چى بود؟ اگر گفتى و بلد بودى برنده میشوى! حالا ندانند این را؛ مگر چه کسرى و چه نقصى وارد میشود؟ فرض کنید میلیونها نفر این فیلم را ندیده‏اند و این هنرمند یا این بازیگر را نمیشناسند؛ این شد یک نقیصه؟ که شناخت او بشود یک امتیاز؟! یا مثلاً ورزش. خب البته میدانید و بارها گفته‏ام، من از طرفداران ورزش قهرمانى‏ام… ورزش قهرمانى در واقع نخبه‏پرورىِ در باب ورزش است؛… بنابراین بنده به ورزش قهرمانى معتقدم؛… از آنها هم تشکر میکنم؛ … اما حرف من این است که چرا ما باید یک نخبه‏ى علمى را کمتر از یک نخبه‏ى ورزشى بها بدهیم؟ ما چقدر نخبه‏هاى علمى داریم که در قله‏اند؛ چقدر نخبه‏ى علمى داریم که اگر چنانچه دست کشورهاى دیگر به اینها برسد، آنها را فوراً میقاپند و میبرند؛ اینها را باید تجلیل کنیم.

– ما نخبگان علمىِ تاریخى‏مان را هم ترویج نمیکنیم؛ خیلى از مردم کشور ما علماى بزرگ و دانشمندان بزرگِ رشته‏هاى مختلف را نمیشناسند؛ نه فقط در رشته‏ى فقه و فلسفه و علوم دینى، بلکه دانشمندانى که در رشته‏هاى رائجِ امروز دنیا – در فیزیک، در ریاضى، در شیمى، در مکانیک – در تاریخ خود ما برجسته بودند و کارهاى بزرگى آن روز انجام دادند و بعضى از اختراعات آنها حتّى امروز مورد استفاده است. نه جوانهاى ما اسمهایشان را میدانند، نه ترویجى از آنها میشود، نه یادى از آنها میشود! خیلى نقیصه‏ى بزرگى است. این هم بایستى حتماً اصلاح بشود.

 

منبع اصلی :http://leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=4017

گزینش : رامبد باران دوست

1 فکر می‌کنند “گزیده سخنرانی مقام رهبری در دیدار نخبگان جوان دانشگاهى (۵/۶/۸۷)

  1. يه شهروند

    ایشان به جای سخنرانیهای پشت سر هم بهتر است قدری فکرشان را برای برطرف کردن مشکلات به کار بگیرند. ضمنا سری هم به برنامه « شوک» بزنید تلیلهای جالب از توش درمیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.