سفر به همدان ۱۶ – صنعت توریسم در همدان

صنعت توریسم شامل مجموعه ای از عناصر است که از نظر من آژانسهای مسافرتی ، آزانسهای حمل و نقل ، هتل ها و مهانسرا ها ، رستورانها و کارکنانشان و کارکنان مراکز اقامتی در اولویت قرار دارند .

از این نظر همدان بسیار فقیر است و کاملا عقب مانده محسوب می گردد. شاید به این دلیل که مردم آن مردمان سخت کوهپایه بوده همیشه مکانی را داشته اند که مشتاقانی بسوی آن جلب شوند . در واقع مزیت رقابتی این شهر بصورت آماده در اختیار است و نیمه گرم سال هم می دانند که مسافر به اندازه ای که اموراتشان بگذرد به آنجا خواهد آمد . پس نگران مسافر و نحوه برخورد با او نمی باشند . اما یقینا در طول چند سال آینده در می یابند که با این حال و روز خیلی نمی توانند به این روند ادامه دهند .

هتلی که ما در آن اقامت داشتیم ( هتل مرمر ) بسیار کثیف بود. لک دست روی همه شیشه ها به چشم می خورد. اتاقها کهنه با رنگها و کاغذ دیواری تابله کرده و ورآمده . سرویسهای بهداشتی اتاقها جرم گرفته ، کارکنان هم شل .صبحانه شامل کره ، مربای گل و عسل یک نفره به همراه نانهای بیات و افتضاحی بود که در کیسه هایی جداگانه نگهداری می شد.

کارکنان هتل و کلیه رستورانها آنقدر شل و بی خواصیت بودند که در نرمال کارکردن مغزشان تردید می کردید. اصلا به ذهنشان خطور نمی کرد که اگر مشتری آمده ، باید برایش سرویس پذیرایی بیاورند . شما مجبور بودید یک به یک تمامی کمبودهای میز را به آنها گوشزد کنید چون خودشان نمی فهمیدند که روی میز نمک نیست ، قاشق کم است ، لیوان باید باشد و … . البته بین هنگامی که این موضوع را به آنها می گفتید تا هنگامی که نیاز را تامین کنند ،‌آنقدر فاصله بود که تقریبا از خیر آن کمبود باید می گذشتید .

در رستورانهایشان یخ وجود نداشت .

با کباب پیاز سرو نمی کنند . از آن جالب تر اینکه وقتی ما و چند مسافر دیگر درخواست پیاز کردیم در کمال حیرت پاسخی احمقانه دریافت کردیم که چون پوست نکنده است نمی آوریم . حتی ما و یک میز دیگر در یکی از رستورانها وقتی گفتیم عیب ندارد ، خودمان پوست می کنیم با اکراه بسیار و تاخیر طولانی ییک پیاز گنده پوست نکنده آوردند که دیگر تقریبا غذا خاتمه یافته بود .

در هنگام دریافت سفارش غذا چنان برایتان منو را توضیح می دادند که گویی آمده اید تا کمی از ارثیه فامیلی آنها را بخورید و نگاهشان به انسان چنان بود که رنگی از مهمان نوازی در آن دیده نمی شد.

فهرست مطالب : سفر به همدان ۱

1 فکر می‌کنند “سفر به همدان ۱۶ – صنعت توریسم در همدان

  1. محمد

    مثل همیشه با سلام
    از خواندن این پست حسابی ناراحت شدم نه به خاطر شما بلکه به خاطر اهمیت ندادن به صنعت گردشگری در شهری که پتانسیل نسبتا خوبی دارد .شاید هنوز مردم ما عظمت این صنعت را درک نکرده اند. البته با دیدن یک هتل و دو رستوران نمیشود در مورد تمام مردم شهر یا تمام هتل و رستوران های آن قضاوت کرد با این حال یک هتل آنقدر برای گردشگری مهم است که همه ی هتل ها . از اینکه ضعف های شهرم را از زبان یک مسافر شنیدم خوشحالم چرا که به اندازه ی خود میتوانم در رشد فرهنگ رویارویی با گردشگران موثر باشم .
    امیدوارم سرویس دهی و برخورد نامناسب شما را از سفر دوباره به شهری که پتانسیل تبدیل شدن به پایتخت تاریخ و تمدن ایران را دارد منصرف نکند .
    به امید موفقیت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.