جشن های مذهبی

به مناسبت نیمه شعبان به یک مراسم مولودی دعوت شده بودم . پس از سالها که خود در برگزاری مجالس مذهبی بسیار فعالیت داشتم ، این اولین بار بود که مجددا در چنین مجالسی حضور می یافتم . تنها اینبار فرق اساسی که با قبل داشت اینکه اولا صاحب مجلس یا برگزار کننده نبودم و ثانیا سالها مطالعه و تحقیق ، دامنه ذهنم را گسترده تر کرده بود.

در تمامی طول مجلس افکاری به ذهنم رسید :

۱-     مجالس عزا و شادمانی مذهبی تماما یکسان است . سخنرانی کسانی که نوصیه به نیکی می کنند ، شعرخوانی ، تواشیح و مداحی ( یا مولودی ) .

۲-     در مجالس عذا می گرییم و در شادی نیز.

۳-     در عزا مداحی و در شادی مولودی . شعرها عموما یکی است ، ریتم خواننده فرق می کند . اگر کسی مراسم را به چشم نبیند شاید تفاوت این دو را درک نکند .

۴-     گاه در این مجالس حضور افرادی که شانی برای مجلس قائل نیستند ، بی حرمتی های اساسی به صاحب مجلس ، بزرگی که مجلس بنام اوست و لطمه ای بزرگ به کسانی که دین را به استناد حاظرین در این گونه مجالس ارزیابی می کنند وارد می کند . در این مجلس هم شاهد حضور تعدادی جوان بودم که به متلک پرانی و لش بازی به شوخی با دوستان خود می پرداختند ، غافل از اینکه بغیر از آنان در آنجا کسانی دیگر هم هستند و شاهد رفتار ایشان .  بخاطر آوردم زمانی که خود در کار مجالس مذهبی بودم . جوانانی که روزها به ایجاد مزاحمت برای نوامیس مشغول می شدند ، در مجالس مذهبی شرکت می کردند و بر سرو سینه هم می زدند و پس از پایان مجلس هم روز از نو روزی از نو.

۵-     خاطره ای که از این قبیل مجالس در ذهنم تداعی می گردد صدای آزار دهنده بلند گو ، حضور چهره های غیر موجه اخلاقی ، حرص و عجله در خوردن میوه و شیرینی و غذا به حدی که بعدا به میزان آنچه خورده اند ببالند ، ریخت و پاش زباله تا مسافتی دور از مجلس بر سطح خیابان و کوچه و … است .

امید بسیار دارم که اگر قرار است حاجتی در این مناسبتها برآورده شود ، این آرزوی من هم برآورده شود که ذهن مردم ما چنان تغییر کند که نام مسلمان شایسته مان باشد . مسلمانی که متدین به کامل ترین دین است .

خدا عاقبت همه ما را ختم بخیر نماید .

2 فکر می‌کنند “جشن های مذهبی

  1. الهه استرکی

    با سلام

    امیدوارم با حضور ودانش شما استادان گرامی علم و اگاهی ما در مورد

    دینمان فرهگمان بازسازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.