سلام تهران آموزشهای کارآفرینی در تلویزیون ۲۸/۵/۸۹

بعضی موضوعات در علوم ، بین رشته ای محسوب می شوند . بدین معنا که باید متخصصان چندین رشته با استفاده از کار گروهی و کار تیمی به همکاری پرداخته تا بتوانند به تبیین آن موضوع علمی نایل آیند .

موضوع اخلاق در کسب و کار هم از این دست موضوعات است. برای مطالعه دقیق در آن ضروری است تا متخصصان مدیریت ، فقه و فلسفه در کنار هم به تحلیل موضوعات بپردازند . نبودن یکی از ایشان ، موجب ناکارآمد شدن دستاوردهای مطالعاتی می گردد .

در جلسه ۲۸ مردادماه بخش کارآفرینی برنامه سلام تهران ، میزبان آقای مهدی معدنچی بودم و با یشان در مورد ” اخلاق کسب و کار ” به گفتگو نشستم . خلاصه مطالب مطروحه :

  • بیل گیتس مدیر عامل شرکت ماکروسافت در آخرین سخنرانی خود اشاره داشته است : طی چند سال آینده اینترنت جای دانشگاه ها را خواهد گرفت . حال سئوال اینجا است که در شرایطی که در مورد اخلاق دانشگاهی حرف و حدیث بسیار است ، جایگاه اینترنت و موضوع اخلاق کسب و کارهای اینترنتی چگونه است .
  • اخلاق جنبه های مختلفی دارد مانند فلسفه اخلاق ، علم اخلاق و اخلاق عملی .
  • اخلاق عملی ( که موضوع برنامه حول کسب و کار در آن می چرخید ) مجموعه ای از رفتارها است که بتوانیم صحیح را از ناصحیح تشخیص دهیم . یعنی چه مشاغلی صحیح است یا نیست و در هر شغل ، چه کارهایی صحیح است یا صحیح نیست .
  • ما اصول اخلاقی عامی داریم که بدلیل مسلمان بودنمان ، اخلاق ما مبتنی بر اسلام است .
  • از جمله مشاغل جدیدی که در اخلاق کسب و کار به آن توجه شده است ، IT است که به موضوعاتی مانند حریم خصوصی ، امنیت اطلاعات و مالکیت می پردازد. در بازارهای مالی ، تجارت الکترونیک هم مورد توجه است .
  • در بررسی اخلاق کسب و کار ، اول باید به بررسی اخلاقی بودن آن شغل پرداخت . کاری که در شرع یا انسانیت جایز شمرده نمی شود ، مانند خرید و فروش مشروبات الکلی یا مواد مخدر و … در واقع کسب و کارهایی که مبتنی بر اعمال حرام باشند ، اخلاقی نیستند .
  • شبکه هم موضوع جدیدی است . با شنیدن عبارت شبکه در کسب و کار ، هم ” بازاریابی شبکه ای ” و هم ” شرکتهای هرمی ” در ذهن متبادر می شود. در بازاریابی شبکه ای ، بازاریابی از طریق فروشندگان و خریداران انجام می شود . در واقع ، هر دو طرف منفعتی را می برند . یکی کالا یا خدمتی می فروشد و دیگری نیازش را برآورده می نماید . اما در طرح های هرمی ، کالایی فروخته می شود که مورد نیاز نیست و در ضمن ، سود یکی از افراد به معنی زیان دیگری است .
  • در طرح های هرمی که بصورت عضویت در شاخه و زیر شاخه عمل می کنند ، در لایه دهم باید ۱۰۰۰ نفر ، در لایه بیستم ، حدود ۱۰۰۰۰۰ و در لایه ۳۳ ام حدود ۸ میلیارد عضو نیاز دارد . بنابراین از جایی به بعد ، هصلا امکان عضوگیری امکان پذیر نمی باشد

 

 

معرفی کتاب : ” اخلاق در کسب و کار از دیدگاه اسلام ” نوشته رفیق عیسی بیکن و ترجمه آقایان دکتر هاشم نیکو مرام و مهدی معدنچی ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی – واحد علوم و تحقیقات

 

فهرست آموزشهای کارآفرینی در برنامه سلام تهران شبکه ۵ تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.