تعویض گواهینامه – بهبود فرایندها؟

با اتمام تاریخ گواهینامه ام ناچارشدم به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنم تا اقدامات لازم برای تعویض گواهینامه را  انجام دهم.

شاهد تغییراتی چند بودم :

1- اولا مانند ده سال پیش لازم نیست به مراکز پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه نمایید.

2- اطلاعات گروه خونی راننده را نیز دریافت می کنند .

3- از رانندگان انگشت نگاری می شود.

4-علاوه بر معاینه چشم ، تست های کور رنگی ، تمرکز اعصاب و تعادل نیز به عمل می آیند.

این پدیده ها خوب به نظر میرسد. چرا که:

اولا لازم نیست همه مردم به چند نقطه محدود مراجعه نمایند. این مراجعه به معنی تمرکز ترافیک و حجم ارباب روجوع متمرکز در یک یا چند مرکز است که با تدابیر جدید از بین می رود. به این ترتیب می توانید به مکانی در نزدیکی منزل یا دفتر خود مراجعه نمائید که هم زمان کمتری از شما می گیرد و هم ترافیک و مصرف سوخت و آلودگی ناشی از آن را کمتر به جامعه تحمیل میکند.

ثانیا ثبت گروه خونی روی گواهینامه نشان دهنده اولین گامها برای مدیریت بحران در تصادفات و بکپارچه سازی مدیریت درمان در سوانح است.

ثالثا با انگشت نگاری می توان در یک دوره زمانی چند ساله ، این احتمال را داد که رد یابی و شناسایی متخلفین و مجرمین ممکن شود.

رابعا انجام تست های بیشتر پزشکی می تواند امید بخش ممانعت از رانندگی افرادی باشد که به هر دلیل جسمانی ،‌قابلیت راندن خودرو را  ندارند . بنابراین می توان امید وار بود تصادفاتی که ناشی از این پدیده ها بوده اند ، کاهش یابند.

 

در عوض

در کنار مواردی چند که نشان از مزایایی برای این روش دارد ، نکاتی نیز دیده می شود که منفی هستند:

اولا تمرکز کامل نیست. انجام مراحل مختلف فرایند تمدید گواهینامه به معنی مراجعه به بانک، پلیس +10 و چشم پزشکان معتمد پلیس است که هر کدام دارای پراکندگی مکانی و زمان انجام کار می باشند . بنابراین کاری که پیشتر طی چند ساعت و به صورت متوالی انجام می شد ، اکنون حداقل دو روز زمان می برد.

ثانیا پاسخگویی به ارباب رجوع از کارشناسان انتظامی گرفته شده و در اختیار دخترانی قرار گرفته است که کاملا مشخص است برای روش پاسخ گویی به مردم نه آموزش دیده اند و نه در این پاسخگویی ، نشانی از ادب و احترام قایل می شوند.

علی النهایه

اصلاح هر فرایندی باید متضمن کاهش زمان ، کاهش هزینه ، کاهش دوباره کاری و ضایعات به همراه افزایش رضایت ، افزایش دقت و افزایش سرعت باشد.

امید اینکه کاهش ها و افزایش های مثبتی که یاد شد در این قبیل طرح ها وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *