آموزش – یادگیری ۳

پیشتر ( آموزش – یادگیری ۲  ) گفتم که آموزش الزاما منتهی به یادگیری نمی شود . 

حال طبیعی است اگر بپرسید که اگر آموزش الزاما منتهی به یادگیری نمی شود ، پس کی می توان گفت که آموزشی تبدیل به یادگیری شده است ؟ یا بپرسید که پس این همه آموزش که داده می شود چه ؟

پیشتر ( آموزش – یادگیری ۲  ) گفتم که آموزش الزاما منتهی به یادگیری نمی شود . 

حال طبیعی است اگر بپرسید که اگر آموزش الزاما منتهی به یادگیری نمی شود ، پس کی می توان گفت که آموزشی تبدیل به یادگیری شده است ؟ یا بپرسید که پس این همه آموزش که داده می شود چه ؟

 

بگذارید اول از دومین سئوال پاسخ گویم :

کاملا درست می گوئید. ما در طول سال شاهد میلیونها ساعت کلاس آموزشی هستیم . مهد کودکها و پیش دبستانیها ، دبستانها ، راهنمائیها ، دبیرستانها ، دانشگاه ها ، مراکز فنی و حرفه ای ، مراکز آموزشی سازمانها و ادارات ، جراید ، رادیو و تلویزیون و ….  همگی اینها در حال آموزش دادن هستند . اما می بینیم که یادگیری رخ نمی دهد . می پرسید چگونه این همه آموزش داده می شود؟

کافی است که ساعت ۶٫۵۹ صبح تلویزیون خود را روی شبکه یک روشن کنید . صفحه ای را نشان می دهد که بیانگر شروع اخبار بامدادی تا لحظاتی دیگر است و در کنار هم تسبیح آن روز را نوشته است .  یعنی اینکه مردم هشیار باشید و به ذکر و تسبیح بپردازید . تسبیح آن روز را هم دارد آموزش می دهد.

اما فکر می کنید چند درصد مردم تسبیحات هر روز ( که هر روز از تلویزیون آموزش داده می شود ۹ را می داند و آن را انجام می دهند ؟ از این مثال ساده بگیریم و برویم تا بالا .

تازه در موارد بسیاری می بینیم که آموزش ارائه شده همراه با امتحان ، آزمون و مدرک هم هست . نمونه آن ، گواهینامه راهنمایی و رانندگی است که نشان می دهد دارنده گواهینامه دوره ای دیدخ و از عهده امتحانات هم با موفقیت بر آمده است . اما آیا تعداد تصادفات خیابانها و جاده ها هم تائید کننده آمئختن رانندگی درست توسط افراد دارای گواهینامه هست؟ آیا فرهنگ ترافیکی ما تائید کننده این آموختن هست؟

یا

مدارکی که در دانشگاه به افراد داده می شود . مگر نه اینکه نشان می دهد چند سالی دانش اندوزی کرده اند و از عهده تمامی امتحانات بر آمده اند . پس چگونه است که ما وقتی از یک تازه فارغ التحصیل دانشگاه که وارد سازمانمان شده است می خواهیم تا کاری ساده را انجام دهد ، از عهده اش بر نمی آید و باید برایش راه انجام آن کار را هم بگوئیم . اگر یادگرفته است که دیگر نباید به او بگوئیم چه بکند . مانند اینکه بخواهیم به یک پزشک بگوئیم برای تشخیص بیمار یک بیمار مراجعه کننده باید چه کاری انجام دهد . مسخره خواهد بود ، نه ؟

بنابراین

ساعات آموزش و حجم زیاد آموزش هم خیلی روی میزان آموختن تاثیر گذار نیست .

 

سوال اول هم در پست بعدی

آموزش – یادگیری ۱

آموزش – یادگیری ۲

 

آموزش – یادگیری ۴

آموزش – یادگیری ۵

آموزش – یادگیری ۶

آموزش – یادگیری ۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.