اصل معکوس « عیبی نداره ! »

اصل معکوس « عیبی نداره ! »

دکتر رامبد باران دوست

مدت‌ها است مشاهده بعضی از رفتارهای غیر عادی هم‌وطنان در زندگی اجتماعی مرا به فکر فرو برده است . کمی در تاریخ کنکاش کردم ، به بضاعت خود دین و شرع را جستم و اندکی نیز عرف اجتماعی در دوره‌های معاصر را مطالعه نمودم، تا بلکه پاسخ این سؤال را بیابم که « چگونه ما ، ما شدیم ؟ » ” ما ” اول در این سؤال جامعه ایرانی چند هزارسال پیشی است که جایگاهی در تاریخ تمدن داشته و ” ما ” دوم جامعه ایرانی این روزها است .

آنچه برای آن یافتم را با شما در میان می‌گذارم .

در ” زندگی فردی ” که در یک جزیره ، یک چهاردیواری و یا هر جای دیگری می‌تواند باشد که هیچ تعاملی با هیچ فرد دیگری ندارد ، تنها فرد ساکن در دنیای فرضی ” زندگی فردی ” ممکنست مختار باشد هر رفتاری که مایل بود را به اجرا درآورد .

اما ” زندگی اجتماعی ” یعنی انسان با و همراه کسانی به غیر از خودش زندگی نماید . در این صورت هر حرکت فرد بر روی سایر انسان‌ها نیز تأثیر می‌گذارد . همچون اتاقکی پر از انسان که هر فعالیت یکی از آن‌ها بر دیگری اثرگذار است . بازدم اولی در صورت دومی دمیده می‌شود ، حرکت دست سومی به بدن نفر چهارم برخورد می‌کند ، حرکت پای پنجمی موجب برخورد پای او به بغل دستی هایش می‌شود و …

شاید بتوان ادعا نمود که قانون ، دین ، عرف و سایر مواردی که توسط خداوند و افراد برای ” زندگی اجتماعی ” ارائه شدند به منظور تسهیل در جریان این گونه زندگی بوده‌ است . هر گونه خللی در این مبانی موجب می‌گردد تا ” سهولت زندگی اجتماعی ” از بین برود .

مدت‌هاست با اجرای اصل معکوس «عیبی نداره ! » به سادگی به ایجاد خلل در مبانی ” سهولت زندگی اجتماعی ” پرداخته‌ایم :

–          در رانندگی

عیبی نداره که تابلوها ، علائم ، خطوط و دستورات راهنمایی و رانندگی را …

–          در زندگی آپارتمانی

عیبی نداره که وسایل ، سروصدا ، آداب معاشرت ما سایر همسایگان را …

–          در اجرای وظایف شغلی

عیبی نداره که تاخیر ، کم‌کاری ، پشت گوش اندازی ، بی‌توجهی به مسئولیت‌ها و غیره را …

–          و …

به ضرس قاطع می‌توانم بگویم بیش از پنج سال است با تمام جزئیات به اجرای اصل معکوس « عیبی نداره ! » توسط ما ایرانیان توجه نموده ام.

این در حالی است که مطالعه، تحقیق، مصاحبه و مشاهداتم از افراد و جوامعی که آن‌ها را پیشرفته می‌شناسیم چیز دیگری را نشان می‌دهد :

« اجرای قوانین » را محترم ‌شمرده اند . چرا که درک کرده اند که در ” زندگی اجتماعی ” عدم رعایت قانون ، دین، عرف  و سایر موارد ولو به اندازه‌ کم « عیب داره ! »

یک دیدگاه برای “اصل معکوس « عیبی نداره ! »”

  1. گفتمان حاکم بر این مطلب استاد عزیز، بنده رو به یاد نظریه های اجتماعی و فرهنگی همچون پنجره های شکسته، تجارت ناتاشا و… می اندازه که به نوعی در بردارنده نهادینه شدن اندیشه بی توجهی به امور سطحی و ایجاد سونامی گسترده ای از اتفاقات و هیجانات نابهنجار در بستر جوامع و فرهنگ های نختلف شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.