آنالیز استواری سیستم تولید سلولی با در نظر گرفتن تخصیص تیمی کارهای کارگران

چکیده :

برنامه‌ریزی هدفمند جهت تخصیص کارگران به سلول­های مختلف تولیدی جهت انجام عملیات بر روی محصولات صورت پذیرد. در این تحقیق ابتدا مدلی ریاضی جهت طراحی اولیه سیستم بر پایه تفاوت در توانایی و تخصص کارگران مدل‌سازی می­گردد. هدف این مدل کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم است. اما برای مدیران ارشد کارخانجات علاوه بر کمینه‌سازی هزینه‌های تولید، حداکثر سازی کیفیت کالاها نیز ضروری است. بنابراین هدف دوم این مدل حداکثر سازی کیفیت محصولات است .

در این تحقیق علاوه بر فرض همکاری گروهی کارگران ما قصد داریم از یک روش جدید که تاکنون در این حوزه انجام نگرفته است به نام آنالیز پایداری (برنامه ریزی استوار) استفاده کنیم . این امر به ما کمک میکند که بتوانیم به جای داشتن یک جواب جبهه‌ای از جواب ها را با یکدیگر داشته باشیم.اهمیت تحقیق ما از این جهت که تصمیم گیرندگان و مدیران ارشد دارای ازادی عمل برای انتخاب هستند بسیار حیاتی و مهم می‌باشد.

در این تحقیق ابتدا مدلی ریاضی جهت طراحی اولیه سیستم بر پایه تفاوت در توانایی و تخصص کارگران مدل‌سازی می­گردد. هدف این مدل کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم است. اما برای مدیران ارشد کارخانجات علاوه بر کمینه‌سازی هزینه‌های تولید، حداکثر سازی کیفیت کالاها نیز ضروری است. بنابراین هدف دوم این مدل حداکثر سازی کیفیت محصولات است. واضح است که کیفیت محصولات با مواد اولیه و شرایط تولیدی را تخصص کارگران مشخص می­سازد.

در این مسأله۱۰ نمونه تصادفی برای پارامترهای غیر قطعی در نظر گرفتیم و مجموع تابع هدف اول (کل هزینه­های مربوط به تشکیل سلولی) و تابع هدف دوم (مجموع انحرافات نفر ساعت در سلول) بصورت یک تابع هدف کلی نمایش داده شده است .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.